Od ničivého zemětřesení na Haiti uplynuly 4 roky. Země se z katastrofy ještě nevzpamatovala
Přesně před čtyřmi lety se pod západní částí karibského státu Haiti pohnula země. Jedno z nejničivějších zemětřesení v historii zabilo podle oficiálních odhadů na 230 tisíc lidí. Otřesy měly epicentrum jen kousek od hlavního města Port-au-Prince, které prakticky srovnalo se zemí. Haiti se stále z přírodní katastrofy nedokázalo úplně vzpamatovat.
Podle někdejšího ředitele neziskové organizace ADRA Česká republika Jana Bárty za to může hlavně neefektivní vláda.
„Zemětřesení na Haiti nechalo po sobě takovou spoušť, kterou se nepodařilo haitské vládě vyřešit. Způsob vlády je zanesený korupcí a vším, co nedovoluje vládě činit jasná rozhodnutí. Nebo možná rozhodnutí ano, ale nejsou účinná,“ poznamenal.
O situaci na Haiti mluvil někdejší ředitel neziskové organizace ADRA Česká republika Jan Bárta ve vysílání Radiožurnálu
Projekty ADRY zaměřené na zemědělce v jedné z nejpostiženějších oblastí Petit Goave ale podle Bárty přinesly výsledky.
„Problém je v tom, že si tam stále ještě neumějí vládnout. Ale mohu říct, že v Petit Goave mají zemědělci perspektivu. Dokážou si sami obdělat pole, sklidit a dokonce přebytky prodat,“ popsal Bárta.
Velký problém vidí také v tom, že lidé stále bydlí v provizorních táborech. Podle některých údajů je jich asi čtvrt miliónu.
Přírodní katastrofa v nejchudší zemi západní polokoule zabila podle místní vlády nejméně čtvrt milionu lidí. Zemětřesení prakticky srovnalo se zemí haitskou metropoli Port-au-Prince a ovlivnilo životy asi tří milionů Haiťanů.