Odjel do Londýna zlepšit angličtinu. Dnes jako policista střeží olympiádu

Po stránce bezpečnosti se zatím londýnské olympiádě nedá nic vytknout. Žádné policejní ani vojenské manévry se nekonají, a přesto mají návštěvníci britské metropole pocit bezpečí. Příslušníci Metropolitní policie hlídají i Český olympijský dům. A v jejich řadách je také jeden Čech.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

LOH v Londýně, olympiáda

LOH v Londýně, olympiáda | Zdroj: Reuters

„Vypomáhám tady, kdyby byly jakékoli problémy, ale opravdu ten český dům byl doteď absolutně bezproblémový, takže já jsem se snažil třeba jen překládat a tak,“ popisuje svou pracovní náplň Tomáš Krouský.

Do Velké Británie původně přijel, aby si vylepšil angličtinu. Pak tam začal pracovat v hospodě, šplhal po kariérním žebříčku a najednou zjistil, že svou budoucnost vidí spíš v Londýně. Teď tam žije už skoro osm let.

U Metropolitní policie je teprve krátce a olympijská zkušenost je podle něj mimořádná. „Na tu olympiádu většina lidí měla směny jiné než normálně. Přece jen je to událost, na kterou se tady připravovali už léta,“ vypráví.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahraniční zpravodaj Jiří Hošek hovořil s českým policistou, který se v řadách britské policie stará o bezpečnost olympiády v Londýně

„Takže já jsem dělal dost hodin, ale nic, co by mě nějak unavilo natolik, že bych nemohl druh den pracovat. Takže 8, 9 hodin denně a měl jsem ten jeden, dva dny v týdnu taky volno,“ popisuje olympijský režim Krouský.

Britští policisté, kteří jako jedni z velmi mála na světě chodí po ulici beze zbraně, se stali jednou z tváří londýnských her, vlastně skoro atrakcí. Muži a ženy zákona s olympijskými turisty mluví o všem možném, žertují, nechávají se fotit a ochotně půjčují kolemjdoucím své čepice a přilby.

„Ta komunikace s lidmi je to nejdůležitější. Než jakkoli zasahovat, je lepší zkusit to nejdřív vyřešit slovně. V Londýně i kvůli olympiádě bylo policistům řečeno, aby byli otevření. Oni jsou na turisty i tak zvyklí. Myslím, že to působí na pohled dobře, když lidé vidí, že je police otevřená. Přináší to pak respekt,“ myslí si Krouský.

Londýnské hry jsou zatím velmi bezpečné a přitom člověk nevidí na každém rohu samopalníky ani zaparkované obrněné transportéry. Podle Tomáše Krouského vymyšlená koncepce zafungovala perfektně.

„Samozřejmě to vyvolává paniku, když člověk vidí policisty se samopaly na každém rohu. Ta bezpečnost tady byla určitě stoprocentní, ale ne tak očím viditelná,“ míní Krouský a dodává:

„Mě osobně také mile překvapilo, že se člověk opravdu cítí bezpečně, i když člověk nevidí na každém rohu. A když ji vidí, tak neozbrojenou, jak se baví s lidmi.“

Jiří Hošek, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme