Ukrajina zadržela vojáka, který odešel od jednotky a vyzýval k demobilizaci
Na Ukrajině zadrželi vojáka Serhije Hnezdilova, který v září opustil svou jednotku a veřejně vyzýval k demobilizaci vojáků vyčerpaných téměř tříletou rozsáhlou ruskou invazí. Informoval o tom ukrajinský Státní úřad pro vyšetřování (DBR). Podle něj muži za dezerci hrozí až 12 let vězení.
„Demonstrativní a veřejné opuštění vojenské jednotky ve válečných podmínkách je nejen nemorální pro bratry, kteří zůstali na frontě, ale také demoralizuje společnost a vyvolává falešnou debatu, která zjevně nahrává nepříteli,“ uvedl úřad s tím, že Hnezdilov po dobu své více než dva týdny trvající dezerce často měnil místo pobytu.
Na Ukrajině, která od února 2022 čelí ruské agresi, je časově neomezené trvání vojenské služby předmětem kontroverzí. Někteří považují tuto situaci za nespravedlivou vůči vojákům, kteří slouží v armádě od začátku války, a volají po jejich demobilizaci a nahrazení jinými rekruty. Vláda se ale tento krok zdráhá učinit s ohledem na nedostatek záloh a krajně obtížnou situaci na frontě.
Zelenskyj se setká s kancléřem Scholzem. Plánovaná schůzka s Bidenem se musela zrušit
Číst článek
Hnezdilov 21. září na facebooku oznámil, že opouští svou 56. brigádu, aby na problém upozornil, což vyvolalo bouřlivou debatu v ukrajinských médiích a na sociálních sítích. „Otázka odpočinku pěšáků a stanovení jasných podmínek služby v první linii je otázkou národní bezpečnosti,“ prohlásil tehdy Hnezdilov podle agentury AFP a přirovnal současnou situaci k „nevolnictví“.
Uvedl také, že odpírání služby v armádě se na Ukrajině stalo „národním sportem“. „Snaží se nás přesvědčit, že nejsou lidé, kteří by nahradili pěšáky, kteří nesou tuto válku na svých bedrech. Pět milionů mužů, kteří jsou způsobilí služby v armádě, říká vojákům na frontové linii, že tato válka není jejich,“ dodal Hnezdilov, který dobrovolně odešel bojovat do Donbasu již v roce 2019.
Zatímco první měsíce invaze se nesly ve znamení vlny vlastenectví, nyní má Ukrajina nedostatek dobrovolníků, kteří by doplnili řady její armády. V květnu země přijala nový zákon, který má usnadnit mobilizaci a získat pro vojenskou službu desítky tisíc nových mužů. Problém s nedostatkem vojáků to ale zdaleka nevyřešilo, neboť náborový systém trpí korupcí a neefektivitou, napsala AFP.