Změny ruské jaderné doktríny měly přijít už dávno. Měly by zbrzdit zápal Západu, řekl Lukašenko
Nedávné změny v ruské doktríně o jaderných zbraních byly významně zpožděné a měly by „ochladit zápal“ západních zemí, řekl běloruský autoritář Alexandr Lukašenko v komentáři pro ruského reportéra, popsal server Kyiv Independent. „Tahle doktrína měla být obnovena už dávno,“ uvedl také Lukašenko. Minulý rok se s Putinem domluvil na umístění taktických jaderných zbraní v Bělorusku.
Ve videu ze 13. října Lukašenko poznamenal, že „horké hlavy“ ze Západu si jaderných signálů z Moskvy všimly ještě před tím, než prezident Vladimir Putin změnu doktríny oznámil, píše sever Kyiv Independent.
„Tahle doktrína měla být obnovena už dávno,“ řekl Lukašenko. Minulý rok se s Putinem domluvil na umístění taktických jaderných zbraní v Bělorusku. Bez Putinových jaderných signálů „by nás rakety Západu už bombardovaly, obzvlášť Rusko,“ řekl Lukašenko.
Ukrajina odrazila ruské útoky v Kurské oblasti. ‚Držíme stanovené linie,‘ řekl Zelenskyj
Číst článek
Putin 25. září rozšířil seznam situací, které mohou vyvolat ruskou jadernou odezvu. Zdůraznil také, že jakýkoliv útok na Rusko s využitím jaderné síly bude brán jako společné napadení.
Krok Kremlu byl přímou reakcí na úvahy o umožnění útoků Ukrajiny daleko za hranicemi ruského území pomocí západních střel dalekého doletu.
Ukrajina odsoudila postoj Ruska k jaderným zbraním jako vydírání. Moskva trvá na tom, že svá varování myslí vážně. Putin řekl, že pokud Spojené státy a jejich spojenci potvrdí, že Ukrajina může použít střely dalekého doletu, přímo se tím zapojí do války proti Rusku.