Ozbrojenci násilím přerušili vysílání ekvádorské televize. Prezident nařídil armádě boj proti gangům
Ekvádorský prezident Daniel Noboa v úterý večer SEČ vyhlásil v zemi stav „vnitřního ozbrojeného konfliktu“ a nařídil armádě vést bojové operace proti zločineckým gangům. Píšou to agentury EFE a AFP. Prezident zveřejnil rozhodnutí poté, co ozbrojenci přerušili živé vysílání státní televize TC a po vlně násilí, která následovala po vyhlášení mimořádného stavu.
Podle ekvádorského tisku se prezident rozhodl vyhlásit stav vnitřního ozbrojeného konfliktu po sérii útoků, které se staly za posledních 24 hodin. Stalo se tak po vyhlášení výjimečného stavu. V úterý večer SEČ skupina ozbrojenců vnikla do živého vysílání státní televize TC, kde zajala přítomný personál. Policie uvedla, že do studií ve městě Guayaquil, které je nejlidnatější v Ekvádoru, vyslala své jednotky. Osud zajatých lidí je zatím nejasný.
Noboa armádě nařídil, aby zahájila bojové operace proti zločineckým gangům. Má podle prezidenta dodržovat mezinárodní právo a lidská práva. Podle znění výnosu bude 22 kriminálních organizací považováno za nestátní vojenské organizace a teroristické skupiny, píše ekvádorský tisk.
Za posledních 24 hodin bylo na různých místech v Ekvádoru uneseno nejméně sedm policistů. Na internetu bylo zveřejněno video s třemi z nich. „Vyhlásili jste mimořádný stav a my prohlašujeme policisty, vojáky a civilisty za válečnou kořist,“ zní na nahrávce. Na různých místech v zemi pak byly podle agentur slyšet výbuchy.
USA hledají osoby, které zabily ekvádorského politika. Za informace nabízí odměnu 5 milionů dolarů
Číst článek
Vláda se rozhodla vyhlásit v pondělí mimořádný stav na 60 dní a zákaz nočního vycházení od 23.00 do pěti hodin ráno. Opatření vyhlásila poté, co z věznice v neděli uprchl Adolfo Macías, známý spíše jako Fito. Ten vede mocný gang Los Choneros, který má podle expertů na 8000 členů. Podle agentur úřady považují Macíase za jednoho z nejnebezpečnějších lidí v zemi.
V Ekvádoru v posledních letech výrazně roste násilí. Země se stala tranzitní zemí pro pašování drog a začaly v ní působit drogové kartely. Čelí také častým vzpourám ve věznicích. Útěk šéfa drogového gangu ukazuje, že se zločinecké skupiny zřejmě dokázaly infiltrovat do bezpečnostních složek, píše agentura AFP.