Berlín, Atény i Praha. V evropských městech se konají propalestinské demonstrace, někde jsou zakázané
V Berlíně a dalších německých městech se ve středu odpoledne a večer konaly demonstrace na podporu Palestinců. Shromáždění byla přitom úřady většinou zakázaná kvůli obavám z porušení veřejného pořádku, uvedla agentura DPA. Na solidárním shromáždění s Palestinou se ve středu večer v Aténách sešlo na 10 000 lidí, píše agentura AFP s odkazem na policii.
Stovky lidí se podle policejní mluvčí Barbary Slowikové shromáždily navzdory zákazu v berlínské čtvrti Neukölln, kde již v noci na středu policie použila proti davu vodní dělo. „Dnes v noci se dá očekávat, že budou v ulicích menší a větší skupiny, které budou skandovat a možná páchat trestnou činnosti,“ uvedla policejní mluvčí s tím, že police má i ve středu večer na místě vodní dělo.
V USA se střídají jedna demonstrace za druhou. Scházejí se podporovatelé Izraele i Palestiny
Číst článek
Vodní dělo policie použila proti nepovolenému shromáždění na podporu Palestinců také ve Frankfurtu nad Mohanem. Desítky či stovky lidí vyšly do ulic, aby vyjádřily solidaritu s Palestinci, i v dalších německých městech, například v Bochumi či Hamburku.
V Berlíně u budovy, kde se nachází synagoga a na kterou podle policie dva zamaskovaní útočníci hodili v noci na středu zápalné láhve, se ve středu konalo shromáždění proti antisemitismu. Podle organizátorů přítomní, kterých bylo několik desítek, chtěli vyjádřit podporu židovské komunitě. Několik stovek lidí vyšlo do ulic na podporu Izraele také ve zmíněné Bochumi.
Demonstrace v Aténách
Velká propalestinská demonstrace se ve středu večer uskutečnila v Aténách, píše agentura AFP. Zhruba 10 000 lidí se centrem řecké metropole vydalo k izraelské ambasádě, kde se dříve konalo shromáždění na podporu židovského státu. Propalestinské demonstrace v Řecku podporují levicové strany, které kritizují izraelskou okupaci palestinských území. Konzervativní premiér Kyriakos Mitsotakis vyjádřil svou solidaritu Izraeli, který podle něj zažil „necivilizovaný teroristický útok“.
Silné protesty především v arabských zemí vypukly v úterý večer a v noci na středu po výbuchu v nemocnici v Pásmu Gazy, kde podle palestinských úřadů, které ovládá Hamás, zemřely stovky lidí. Demonstranti většinou připisovali odpovědnost za výbuch Izraeli, který to ale popírá a tvrdí, že nemocnici zasáhla palestinská raketa. Okolnosti výbuchu ani počty obětí nelze ověřit z nezávislých zdrojů.
Akce v Praze
Podporovatelé Palestiny se ve středu večer sešli i na pražském Staroměstském náměstí. Podle odhadu zpravodaje ČTK jich bylo na místě mezi stovkou a dvěma sty, policie odhad počtu účastníků nechtěla uvést.
Biden v Izraeli jednal s prezidentem i premiérem. Netanjahua ujistil o podpoře při boji s Hamásem
Číst článek
Po 18.30 se účastníci vydali na pochod k úřadu vlády na nábřeží Edvarda Beneše, kde shromáždění kolem 19.45 skončilo. Na akci dohlížela policie, podle jejího mluvčího Jana Daňka se akce obešla bez narušení veřejného pořádku. Podporovatelé Palestiny se shromáždili po 17.30 u sochy Jana Husa, kde se mísili s turisty.
Podle zpravodaje ČTK měli účastníci palestinské vlajky a transparenty s nápisy Okupace není mír, Izrael zabíjí a Svobodu Palestině. U sochy také vystavili fotografie, které dokumentují důsledky konfliktu mezi Izraelem a Palestinou.
Akci pořádala iniciativa Ne naším jménem! - Iniciativa za spravedlivý mír na Blízkém východě, která už v neděli pořádala na Václavském náměstí vzpomínkovou akci za civilní oběti v Izraeli a Palestině a demonstraci na podporu práv okupovaných Palestinců. Akce v centru Prahy chtějí organizátoři opakovat i v následujících dnech.