Peking chce znovu pořádat olympijské hry, tentokrát zimní

Peking chce získat světový primát. Po letních olympijských hrách usiluje také o pořádání zimní olympiády, a to v roce 2022.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

olympijské kruhy

olympijské kruhy | Foto: Roman Růžička

Peking ale nesplňuje podmínky pro konání některých sportů, proto chce o zimní hry usilovat společně s městem Čang-ťia-kchou, které je od hlavního města vzdálené 200 kilometrů.

Čang-ťia-kchou leží v horách, kde se sníh drží šest až sedm měsíců v roce a tamní střediska využívají právě obyvatelé čínského hlavního města. V samotném Pekingu by se pak konaly soutěže na ledu, tady krasobruslení, rychlobruslení nebo hokej a curling.

Peking chce Mezinárodní olympijský výbor přesvědčit mimo jiné tím, že má velké zkušenosti s pořádáním her. Dalším argumentem má být už vybudovaná infrastruktura, dostatek stadionů a v neposlední řadě i dostatek peněz.

Spojení mezi Pekingem a Čang-ťia-kchou má usnadnit vysokorychlostní železnice, která se má začít stavět na konci letošního roku. Cestu zkrátí na pouhých 40 minut.

Naopak nevýhodou pro Peking je špatné ovzduší. Organizátoři chtějí do jeho zlepšení investovat desítky miliard juanů.

Šance Pekingu ale snižuje i fakt, že zimní olympijské hry v roce 2018 pořádá jiné východoasijské město, konkrétně jihokorejský Pjongčchang. Podle nepsaných pravidel by tak další hry mělo hostit město v jiné části planety.

Peking se přesto nevzdává a doufá, že své protikandidáty porazí, ať už je mezi nimi kazašská metropole Almaty, ukrajinský Lvov nebo Poláci a Slováci, kteří je chtějí pořádat společně. Mezi potenciální pořadatele zimních her patří i Oslo nebo Mnichov. O vítězi se rozhodne v roce 2015.

Robert Mikoláš, Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme