Při Zemanově pobytu v Číně zemřel člen delegace, lékař Halata. Našli ho v hotelovém pokoji
Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu. Lidovým novinám informaci potvrdil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Šestašedesátiletý lékař se specializoval na interní a cestovní medicínu a podle deníku byl nalezen mrtev ve svém hotelovém pokoji.
Zeman se ze třídenní cesty do Číny vracel v úterý po poledni tamního času. Na palubě vládního speciálu se před odletem zjistilo, že Halata sice ráno odevzdal pas, ale už nedorazil na odjezd kolony vozidel, která vezla hlavu státu a další členy delegace z hotelu na letiště.
Náhlé úmrtí. Předpokládám, že to bylo srdce, odhaduje nadřízený lékaře ze Zemanovy delegace
Číst článek
Nikdo z dalších členů delegace se s ním před odletem nedokázal telefonicky spojit. „Po přepočítání cestujících v letadle jsme začali pátrat, kde lékař je. Na naši žádost bylo zahájeno hledání v hotelu. Bohužel, lékař byl nalezen mrtev. O součinnost jsme ihned požádali diplomaty ČR v Šanghaji,“ upřesnil na twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.
Po zhruba dvacetiminutovém čekání pak letadlo Šanghaj opustilo.
„Pan doktor dlouhodobě patřil do skupiny lékařů, kteří zabezpečují po zdravotní stránce zahraniční cesty vrcholných představitelů. Měl s tím široké zkušenosti, nebyl v této oblasti žádným nováčkem,“ řekl Halatův nadřízený Petr Chmátal, ředitel vojenského Ústavu leteckého zdravotnictví.
„Tuto věc beru jako tragédii, je mi to moc líto, protože pana doktora Halatu jsem osobně znal,“ uvedl pak bez dalších podrobností hradní protokolář Vladimír Kruliš, který byl také součástí Zemanovy delegace v Číně.
Server iROZHLAS.cz oslovil s dotazy ohledně odletu prezidentského speciálu ze Šanghaje do Česka také šéfa zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolfa Jindráka, který odmítl tragickou událost komentovat.
Problém se srdcem?
„Doktor Halata byl zdráv. A pokud já vím a vím, tak se neléčil s žádnou nemocí. Byla to náhlá smrt, kterou nikdo nepředpokládal,“ řekl pak v rozhovoru pro iROZHLAS.cz Chmátal.
„Vzhledem k tomu, že všechny informace, které máme, tedy že pokud já vím, tak doktor Halata si nestěžoval na zdravotní obtíže, aspoň tak jak jsme spolu komunikovali, žil plným pracovním i osobním životem, není známa historie nějaké léčby a zároveň byl ve fyzicky dobré kondici, předpokládali bychom, že tato tragická událost bude způsobena poruchou srdečního rytmu, náhlým selháním srdečním,“ dodal.
Podle některých členů delegace si Halata v Šanghaji stěžoval na zdravotní obtíže, uvedla ČTK.
„V průběhu jeho pobytu v Šanghaji jsem s ním nemluvil. Předpokládám, že kdyby byl jakýkoli problém, že by mě doktor Halata zavolal. Aspoň tak jsme byli domluveni a tak to standardně probíhá, že vznikne-li jakýkoli problém, který je potřeba řešit, tak předpokládám, že by se mi telefonicky ozval,“ poznamenal pak Chmátal.
Běžný postup
Podle bývalého šéfa protokolu Jindřicha Forejta za logistiku delegace zpravidla zodpovídá určený pracovník ambasády na místě.
„Národní delegace jsou velmi často početné skupiny, proto bývá zvykem, že národní ambasáda vždy určí jednoho pracovníka, který se o danou skupinu stará. Je zodpovědný za jeho logistiku, zodpovědný za to, aby byli všichni v daný čas na stejném místě,“ uvedl pro iROZHLAS.cz Forejt.
Přeji všem podnikatelům z čínské i české strany, aby projevili odvahu, řekl v Šanghaji prezident Zeman
Číst článek
Že letadlo případně na chybějícího člena delegace nečeká a odletí zpět do Česka, je podle něj běžný postup.
„Pokud se někdo z nějakého důvodu nedostaví, tak aspoň za mě platilo, že letadlo odlétá, protože máte nějaký další program, který musíte stihnout. A národní ambasáda na místě zjišťuje, co se stalo. Ve své podstatě prezidentský speciál je připraven k odletu ve chvíli, kdy nastoupí hlava delegace, což je prezident republiky,“ dodal.
Podle Lidových novin doposud nebylo tělo zesnulého lékaře převezeno zpátky do České republiky. Lékař Petr Halata byl mimo jiné primářem interního oddělení vojenského Ústavu leteckého zdravotnictví v Praze.
„Primáře Halatu jsem dlouhá léta znal, byl to slušný, poctivý a velmi vzdělaný, erudovaný a chytrý člověk,“ uvedl také Chmátal.
„Patřil ke špičce ve svém oboru. Kromě všeobecné medicíny se věnoval medicíně letecké, cestovní a v některých těchto speciálních oblastech byl garantem nařízení Evropské komise v České republice,“ dodal.