Týden odpadu ve fotografiích. Rodiny z celého světa se připojují k boji proti plastům

Zatímco jsou obchody plné potravin a dalších výrobků zabalených do plastových obalů, rodiny po celém světe se snaží spotřebu plastu omezit a snížit tak dopad na životní prostředí. Fotografové agentury Reuters je našli a zachytili jejich příběhy.

Fotočlánek Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotografové se setkali s rodinami, které se rozhodly jít do boje s plasty od Atén po Singapur. Plasty se totiž staly tématem pro politiky i světové vlády, které chtějí například zakázat jednorázové plastové výrobky, jako jsou třeba brčka.

Každoročně v oceánech skončí podle prosincové zprávy Programu OSN pro životní prostředí osm milionů tun plastu – včetně lahví, obalů a dalšího odpadu -, které zabíjí živočichy v oceánech a dostávají se tak do našeho potravinového řetězce.

Eri Satoová si dopad plastů na životní prostředí uvědomila v době, kdy žila v Kanadě a jako dobrovolník čistila pobřeží od trosek, které se přeplavily přes oceán po zemětřesení a tsunami v Japonsku v březnu 2011.

„Bylo to poprvé, co jsem si uvědomila, jak moc plasty znečišťují oceány a pláže po celém světě. Myslím, že před plastovým odpadem už nejde utéct,“ popsala pro Reuters.

„Vracím plastové sáčky, které dostávám od obchodníků se zeleninou, takže je můžou používat znovu radši než by pořád brali nové. Chtěli bychom používat jiné materiály než plasty, ale všechno je dnes z plastů,“ říká Roshani Strestha (na fotce druhá zprava) z Káthmándú. Na snímku je se svým mužem Indrou a syny Ejanem a Rojanem. Dolní fotografie zachycuje plastový odpad, který vyprodukují za týden. | Foto: Navesh Chitrakar | Zdroj: Reuters

Vymýtit plasty?

„Plasty dominují našim každodenním životům, bylo by velmi obtížné přestat je používat. Ale pokud si z toho někdo udělá něco jako zvyk, věřím, že bychom je mohli časem přestat kupovat úplně,“ říká 39letá Alexandra Patrikiová z Atén, která se snaží recyklovat papír a kupuje už recyklované produkty.

Podobně jako ona vnímá užívání plastů i Brandy Wilburová, kterou fotoreportéři zachytili v massachusettském Wenhamu. „Když nakupuju, snažím se kupovat věci s minimem obalů, ale je to docela těžké, protože se dnes všechno balí,“ vysvětluje 44letá žena.

Lauren Singer si založila vlastní bezobalový obchod v Brooklynu, kde prodává produkty, které nevytváří žádný plastový odpad. Za posledních pět let 27letá žena přizpůsobila svůj životní styl ochraně životního prostředí natolik, že veškerý nerecyklovatelný nebo nekompostovatelný odpad, který za tu dobu nashromáždila, se vejde do ani ne půllitrové sklenice. | Foto: Mike Segar | Zdroj: Reuters

Zatímco vlády a maloobchodní prodejci začali upouštět od plastových sáčků skrze zákazy a poplatky už zhruba deset let zpátky, pozornost se nyní upírá na jednorázové plastové produkty, jako jsou brčka a obaly od potravin.

„Opravdu jde hlavně o ty malé jednorázové plasty, které vydrží dlouho a pronikají všude,“ popisuje Audrey Ganová ze Singapuru a dodává: „Pokud opravdu tak moc chceme nějaký nápoj, měli bychom si donést vlastní kelímek, a tak se vyhnout používání toho plastového s brčkem.“

Vlastní lžíce a nerezové brčko

Jako mnoho dalších, se kterými agentura Reuters mluvila, i rodina Mugdhy Joshiové v indické Bombaji začala přijímat nejrůznější opatření, jako je užívání kartáčků na zuby vyrobených z bambusu, nakupování tuhých šamponů namísto tekutých v plastovém obalu a nošení vlastních krabiček do restaurací, aby si mohli vzít zbytky domů.

„Nosím si vlastní lžíci, vidličku a nerezové brčko, abych se vyhnula užívání jednorázových příborů,“ říká mladá žena.

„Snažíme se minimalizovat naši uhlíkovou stopu, jak jen to jde. Dobře si uvědomujeme, jaký dopad má plast na naše životní prostředí. Když můžeme, používáme alternativy k plastům,“ říká Alexandr Raduenz (na snímku druhý zleva) z Berlína. Dolní fotografie zachycuje plastový odpad, který spolu s přítelkyní Berit a dcerami Zoe a Yunou vyprodukují za týden. | Foto: Hannibal Hanschke | Zdroj: Reuters

Pro některé je to osobní boj a snaha překonat předsudky ostatních, zatímco se sami snaží přispět svým dílem. „Lidé se mě ptají, jestli jsem součástí nějakého ‚zeleného hnutí‘? Nerozumí tomu. Třeba mně přijde nechutné používání plastových sáčků na zeleninu, ale pořád to dělám,“ dodává 39letá Tatiana Schnittkeová z izraelské Jaffy.

Na pátek 8. června připadá den světových oceánů. CNN u té příležitost vyzvala studenty po celém světě k oslavě tohoto dne skrze akci #ZeroPlasticLunch, v překladu oběd bez plastů. Studenti se tak vzdají na jeden den jednorázového plastového nádobí a vymění jej za šetrnější alternativy. Jiní pořádají úklidy pláží a pochody za ekologičtější alternativy.

dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme