‚Co? Zastřelíte mě?‘ Muž sbíral před svým domem odpadky, policisté proti němu tasili zbraně

Muž s tyčí na odpadky sbíral na svém pozemku v americkém městě Boulder smetí. Postupně ho ale obestoupilo několik policistů, někteří s tasenými pistolemi. Požadovali, aby zbraň, tedy kleště na odpadky, odložil a posadil se. Ten to ale odmítl. Celý vypjatý incident zachytili sousedé na video. To se začalo rychle šířit po internetu a budit vášně.

Video Boulder (Spojené státy) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Celý incident se odehrál v pátek v půl deváté ráno, uvádí americký server ABC. „Policista zpozoroval muže, jak sedí na částečně uzavřené terase hned za cedulí ‚soukromý majetek‘ a navázal kontakt s mužem, aby zjistil, jestli má dovoleno na pozemku být,“ stojí v hlášení.

Polovina zločinů se odehraje jen na pěti procentech ulic, říkají sociální geografové

Číst článek

Muž se prokázal školní identifikační kartou a policistovi řekl, že na adrese bydlí. Když ho policista zadržel pro další vyšetřování, muž se rozzlobil a vypukla hádka.

Pistol proti kbelíku

Proti muži s kyblíkem a kovovou tyčí na sběr odpadků stojí policista, který drží pistoli a o tyči mluví jako o zbrani. Následně si zavolá posily, protože muž „nekooperuje a nechce odložit tupý předmět“, stojí v policejním hlášení.

Muž ve videu reaguje křikem, že žádnou zbraň nemá a požaduje, aby policista odešel z jeho pozemku. Během minuty přijíždí posily a nejméně jeden z policistů drží brokovnici.

„Tohle je můj pozemek. Já tu žiji,“ křičí muž na policisty. „Přišli jste na můj pozemek s připravenými zbraněmi a ohrožujete mě tam, kde k… spím,“ je dále slyšet ve videu. „Co? Zastřelíte mě? Nebo použijete taser? Zatknete mě a zmlátíte mě jako všichni ostatní?“ pokračuje muž.

Závažná věc

Muž nakonec odloží kýbl i tyč a policista zasune zbraň zpět do pouzdra. „Policisté nakonec rozhodli, že muž má právo pobývat na pozemku a vrátili mu školní identifikační kartu. Všichni policisté opustili místo a žádnou další akci nepodnikli,“ stojí v hlášení.

'Nebráním se, nemůžu dýchat.' Zadržený hráč amerického fotbalu protestuje proti zákroku policie

Číst článek

Zpráva o incidentu se rychle rozšířila městem a rozohnila některé jeho obyvatele. Server ABC píše, že na úterní jednání městské rady dorazil velký a rozzlobený dav lidí, někteří s kovovými tyčemi na sběr odpadků.

„Je to velice závažná věc a bereme ji vážně,“ řekl šéf místní policie Greg Testa. Policista, který na místo dorazil jako první, byl postaven mimo službu a čeká na závěry interního šetření.

Otázka hrubé síly

Užití hrubé síly ze strany policie je ve Spojených státech palčivou otázkou. Jak uvádí americký deník The Washington Post, v roce 2017 bylo v USA policií zastřeleno téměř tisíc lidí. Drtivá většina z nich, 88 procent, držela nějakou zbraň. To ale nutně neznamená střelnou zbraň, ale také třeba mačetu nebo vidle.

Zároveň ale podle statistiky umírá více afroamerického obyvatelstva. Server Vox s odvoláním na statistiky Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) uvádí, že v roce 2012 bylo 31 procent obětí afroamerického původu, přičemž ale tvoří pouze 13 procent celkové populace. K podobným závěrům dochází také The Washington Post.

Jak upozorňuje deník The New York Times, stotisícové město Boulder je z drtivé většiny bělošské, černoši tvoří pouze dvě procenta obyvatel.

Celé video v angličtině:

och Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme