Polská vláda změnila názor na smlouvu ACTA, Varšava by ji mohla zcela odmítnout
Polsko zásadně změnilo svůj názor na mezinárodní smlouvu ACTA, která se týká boje s internetovým pirátstvím. Po sérii protestů mladých lidí Varšava pozastavila její ratifikaci. Vláda uznala, že udělala chybu a názory kritiků ignorovala. Poláci smlouvu ACTA znovu velmi pečlivě prostudují.
Premiér Donald Tusk přiznal, že Polsko podepsalo smlouvu ACTA proto, aby si zachovalo dobrou tvář, aby ukázalo, že dokáže bojovat s internetovým pirátstvím. Po protestech a důkladných analýzách se ale ukázalo, že dohoda by pro Poláky mohla znamenat opravdu velké restrikce a omezení v používání internetu.
Je víceméně jisté, že do konce roku vláda smlouvu ACTA do Sejmu poslancům ke schválení nepošle. Není vyloučené, že ji Poláci nakonec zcela odmítnout.
Podle Tuska byla veřejná debata ohledně obsahu dokumentu skoro nulová, stal se prý obětí rutiny vlastní práce. Na dnešek proto svolal první veřejnou debatu o dohodě. K jednání přišli experti, právníci, novináři a také zástupci uživatelů internetu, kteří v uplynulých týdnech proti smlouvě ACTA protestovali v ulicích.
Vláda pozastavila ratifikaci dohody ACTA proti padělatelství
Číst článek
Pozvání ale odmítly nejhrůznější nevládní organizace, které chrání svobodu na internetu. Nepřišli ani organizátoři pouličních protestů. Kritici nejdříve chtějí, aby vláda zveřejnila detaily smlouvy, chtějí znát také všechny její dodatky. Část z nich si také stěžuje, že premiér Tusk poslal pozvání k jednání pozdě.
Debatu lze sledovat online na internetu a posílat do ní přes sociální sítě i dotazy.