Na vrcholu algoritmu. Elon Musk k ovlivnění evropské politiky používá stejné metody jako v Americe
Elon Musk na své síti X útočí na vrcholné evropské politiky. Používá podobné metody, kterými podporoval Donalda Trumpa – denně sdílí desítky příspěvků a valná část se týká evropské politiky. Podporuje populistické pravicové strany a sdílí zavádějící komentáře. Evropští lídři se ohrazují, zatímco unijní instituce mlčí. Muskova podpora německé krajně pravicové AfD už ale podle Igora Lukeše z Bostonské univerzity „morálně vyzývá k odpovědi“.
„Starmer do vězení.“ „Scholz by měl rezignovat okamžitě. Neschopný blázen.“ „Steinmeier je protidemokratický tyran. Hanba mu.“
Tak zní některé ze stovek příspěvků, které americký miliardář, toho času nejbohatší člověk na světě, a majitel sítě X Musk zveřejnil v posledních dnech a týdnech. Příklady se týkají britského premiéra Keira Starmera, německého kancléře Olafa Scholze a prezidenta Franka Waltera-Steinmeiera.
Konkrétně Británie se v úterý a středu týkala většina Muskových postů na X. Miliardář vrací do veřejného prostoru už více než deset let starý případ, kdy britská prokuratura, kterou Starmer v letech 2008 až 2013 vedl, řešila rozsáhlou kauzu zneužívání dětí gangy násilníků většinou pákistánského původu v anglickém městě Rotherhamu.
Algoritmus X
Muskovy příspěvky mají přitom velký dosah. Má přes 211 milionů sledujících a řada médií už loni upozorňovala, že algoritmus sítě X je nastavený tak, aby příspěvky svého majitele protežoval. Například středeční post nejbohatšího muže světa, který zněl pouze „Starmer je zlo“, vidělo za pár hodin 2,3 milionu lidí.
Konzervativci i Musk kritizují britského premiéra. Selhal podle nich v potírání ‚znásilňovacích gangů‘
Číst článek
Muskovy poznámky směrem k evropskému dění mají podobný obsah jako ty, jimiž komentoval americkou politiku. Loni na podzim před prezidentskými volbami, které vyhrál Muskův favorit Donald Trump, miliardář hlásal, že je třeba postavit se elitám, které ve skrytu řídí stát, že americká demokratická vláda jsou pouhé dosazené loutky a že demokratický systém v USA rozvrátí příval imigrantů. Nyní Musk píše podobně i o evropských lídrech.
Poukazuje na migraci a kriminalitu muslimských přistěhovalců v Evropě, neostýchá se přitom sdílet zavádějící komentáře nebo sdílel anketu s otázkou, zda by Spojené státy měly osvobodit Brity od „tyranské vlády“. Musk rovněž přizvukuje americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi a jeho poznámkám o tom, že by USA měly získat Grónsko. To je autonomním územím Dánska.
„Pokud si lidé v Grónsku přejí být součástí Ameriky, což doufám přejí, byli by velmi vítání!“ napsal Musk v úterý.
„Musk je evidentně mega influencer,“ komentoval pro iROZHLAS.cz historik a profesor Bostonské univerzity Lukeš. „V klasické době platila zásada, že šíleným myšlenkám se člověk brání tak, že je ignoruje. To ale v tomhle případě selhává. Žijeme v době sociálních sítí, které převálcovaly nejen tradiční žurnalistiku, která respektuje pravidla, zásady, ale dokonce dokážou svými návykovými algoritmy ovlivnit, co si sami myslíme.“
‚Svoboda slova‘
Musk se nicméně nestaví proti všem velkým evropským vládám a stranám. S miliardářem dlouhodobě udržuje přátelský vztah italská premiérka Giorgia Meloniová. „Je úsměvné, jak donedávna všichni Muska oslavovali jako génia a teď o něm mluví jako o monstru jen proto, že si vybral ‚špatnou stranu barikády‘,“ řekla premiérka minulý týden deníku Corriere della Sera.
Italská vláda s Muskovou firmou SpaceX nyní jedná o možné zakázce na přenos utajených a šifrovaných údajů v hodnotě 1,5 miliardy eur (téměř 38 miliard korun).
Meta přechází od factcheckingu ke Community Notes. ‚Je to krok zpátky,‘ varuje koordinátor Demagogu
Číst článek
Musk se kritice o vměšování do cizí politiky brání sérií příspěvků o miliardářích Georgi Sorosovi a Billu Gatesovi a jejich angažmá v politice.
Maďarský magnát a filantrop Soros například podle Muska „nesnáší lidstvo“. Současně Musk po zvolení Trumpa prezidentem na síti X ke svým sledujícím opakuje heslo „You are the media now“, tedy „vy jste teď médii“. Naznačuje tím, že lidé už nepotřebují tradiční média údajně ovládaná elitami, když Musk ovládá X a prosazuje na něm své názory a absolutní svobodu slova.
Situace se podle Muskových kritiků vyhrotila ve chvíli, kdy šéfka německé krajně pravicové AfD Alice Weidelová oznámila, že s Muskem ve čtvrtek večer německého času vystoupí ve vysílání na síti X. Německo přitom 23. února čekají předčasné parlamentní volby.
„Elon Musk povídající si se šéfkou AfD je chráněný svobodou slova. Jeho manipulace algoritmu, která záměrně zaplavuje německou (verzi) sítě X krajně pravicovou propagandou a utlačuje progresivní obsah, už ale není,“ poznamenala německá poslankyně za Zelené Alexandra Geeseová pro Politico.
Reakce Evropy
Na síť X se zaměřila Evropská komise. „Nemůžeme si dovolit čekat až do německých voleb. Zahájili jsme vyšetřování sítě X v prosinci 2023, čekáme na výsledek. Evropská komise pracuje 24 hodin denně sedm dní v týdnů a sbírá důkazy,“ uvedl na úterní tiskové konferenci mluvčí Komise Thomas Regnier.
Unijní exekutiva už loni předběžně konstatovala, že Muskova X porušila evropský Akt o digitálních službách (DSA), hlavně kvůli nedostatku transparentnosti a nastavení „modrých fajfek“, tedy takzvaných ověřených účtů, které mohou klamat uživatele obsahem, jenž sdílejí. Vyšetřování však pokračuje a vedení sítě X uvedlo, že se případným postihům bude soudně bránit.
Trump chce získat Panamský průplav pro USA. ‚Jeho suverenita je nesporná‘ míní středoamerický stát
Číst článek
Muskovo nedávné jednání, především ohledně AfD, Evropská komise do vyšetřování a sběru důkazů zahrne. Politické prohlášení, na rozdíl od Starmera, Scholze nebo francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, však Komise nevydala.
„Když odpovídáte, přiživujete tu debatu. Takové je nyní politické rozhodnutí. Nepřiživovat debatu dále,“ uvedla jiná komisní mluvčí Paula Pinhoová.
Rozhodnutí unijní exekutivy pro iROZHLAS.cz kritizovala bývalá eurokomisařka Věra Jourová, která se v minulosti osobně stala terčem kritiky amerického miliardáře.
„Vždycky jsem byla toho názoru, že bychom měli být naprosto jasní v těch pozicích, že bychom měli za celou Unii říct, že toto je vměšování do vnitřních záležitostí a že si to nepřejeme,“ řekla Jourová. Muskovo „nevybíravé“ chování lze podle ní považovat za akt vměšování ze strany Spojených států vzhledem k Muskově blízkosti k Trumpovi a jeho budoucí poradní funkci v americké vládě a EU by se podle Jourové měla diplomaticky bránit.
„Je tady právní otázka sítě X, která může nastavením algoritmů posloužit k tomu, že volební kampaně v Evropské unii budou nerovné, neférové a netransparentní. Ale netýká se to jen sítě X, ale i možností dalších platforem. Prostě s tím algoritmem se dá hrát různě ve prospěch konkrétních kandidátů,“ poznamenala bývalá česká místopředsedkyně Evropské komise.
Pokud se prokáže, že síť X v EU Akt o digitálních službách porušuje a včas neučiní nápravu, může jí Komise vyměřit sankci až do výše šesti procent světového ročního obratu. Pokud ani sankce věc v očích evropského práva nevyřeší, může Komise dát podnět k soudu, aby dočasně operaci platformy na evropském trhu zastavil.
Zůstává však otázkou, jak Muskovo poslední jednání vyšetřování ovlivní, konkrétně jak moc v očích vyšetřovatelů plánovaný rozhovor Muska se šéfkou AfD německou stranu posílí.
Chatboti na sociálních sítích? ‚Můžou je obohatit a posunout k racionálnějšímu obsahu,‘ věří Koubský
Číst článek
Budoucnost komunikace
Otázkou také zůstává, jak efektivní Muskovy metody v Evropě jsou a budou a jaké jsou miliardářovy motivace.
Americký deník The Wall Street Journal poukázal, že Trumpův bývalý stratég Steve Banon se už v roce 2019 před volbami do Evropského parlamentu neúspěšně pokusil budovat přeshraniční síť konzervativně pravicových stran.
Musk se podle výzkumníka z organizace European Council on Foreign Relations Josého Ignacia Torreblancy sám vnímá jako „zachránce americké demokracie před progresivisty“ a domnívá se, že toto by mělo pokračovat i v Evropě.
Podle Lukeše Muskovy metody do jisté míry mohou být účinné v Evropě, protože „komunikační styly, které bývaly charakteristické pro každou konkrétní politickou kulturu, jiný byl v Británii, jiný byl ve Francii, jiný byl v Německu, jiný byl v zemích jako Česká republika, o Rusku nemluvě, se kvůli sociálním sítím stírají“.
„Jsem si téměř jist, že jako mnozí pohádkově úspěšní lidé je Musk především oportunista. Chytrý oportunista, který dokáže pro různá publika mít různé názory,“ míní Lukeš.
Faktem je, že konkrétně třeba v Británii má podle průzkumu organizace YouGov na Muska pozitivní náhled jen 26 procent lidí a průměrný počet aktivních denních uživatelů sítě X klesl z 10,3 milionu v květnu 2022 na 8,6 milionu v květnu 2024. V EU celkově podle deníku The Wall Street Journal poklesl průměrný počet aktivních uživatelů o pět milionů mezi říjnem 2023 a létem 2024.