‚Fingovaný pochod nenávisti‘. Polská vláda odsoudila nedělní demonstraci, lidem se nelíbí směřování země

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro označil nedělní protivládní pochod ve Varšavě za Pochod nenávisti. Podle premiéra Mateusze Morawieckého jsou opoziční představitele „staré lišky“, které fingují spontánní protest občanů. Na nedělní demonstraci se sešly stovky tisíc lidí, podle některých odhadů až půl milionu. Vyjadřovaly nespokojenost s omezováním lidských práv, inflací a možným zásahem do rovnosti voleb.

Od stálé zpravodajky Varšava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dav před začátkem nedělního protestu

Dav před začátkem nedělního protestu | Foto: Kateřina Havlíková | Zdroj: Český rozhlas

Na začátku akce promluvil předseda Občanské Platformy, někdejší premiér a bývalý předseda Evropské rady Donald Tusk. „Vidím před sebou moře hlav a bílo-červených vlajek. Jsou nás tisíce – tisíce lidí, kteří mají Polsko ve svém srdci. Tisíce a desetitisíce těch, kteří se nedali zastrašit a odradit. Polsko je v našich srdcích, proto jsme překonali ty těžké roky. Ale letošek je rokem voleb,“ hřímal do mikrofonu. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž z nedělní demonstrace v Polsku

Ve svobodných volbách by podle něj měli lidé prokázat svou vůli. Nově přijatý zákon o komisi zkoumající ruské vlivy v minulosti považují příznivci opozice za nástroj pro omezení jejich kandidatury.

Občanská platforma svolala protest na 4. června. Tedy na výročí prvních částečně svobodných voleb v historii Polska. Po přijetí zákona přezdívaného lex Tusk se k nejsilnější opoziční straně připojila i jiná politická uskupení. Podporu vyjádřili třeba Lidovci a Polsko 2050.

Ze známých osobností vybízeli k účasti například nobelistka a spisovatelka Olga Tokarczuk nebo bývalý prezident a předseda Solidarity Lech Wałęsa. I ten na začátku akce promluvil. „Vážení, podařilo se nám vybojovat podíl na moci. Podařilo se nám ho ukotvit v ústavě,“ řekl. Protestující ale jeho projev po deseti minutách ukončili skandováním: „Jdeme! Jdeme!“

Z Placu na Rozdrożu ve Varšavě ve 12 vyrazí pochod svolaný opozičními PO, Polska 2050 a PSL proti omezování demokracie, drahotě, lži a rozkrádání. Proti současné vládě. Můžou tu být až stovky tisíc lidí. Zlomovým bodem bylo přijetí tzv. Lex Tusk

11:17 – 04. 06. 2023

10 49

‚Doufáme v lepší budoucnost‘

Bylo půl jedné odpoledne, a jakmile předseda Občanské Platformy Tusk, bývalý prezident Wałęsa a primátor Varšavy Rafal Trzeskowski a představitelé dalších opozičních stran přesunuli do čela průvodu, dav se dal do pohybu.

Z Placu Na Rozdrożu vyrazil proud lidí s transparenty, bílo-červenými polskými vlajkami. Vlajku i květinový náhrdelník ve stejných barvách na sobě měl manželský pár z Vratislavi – Marie a Genek.

„S manželem jsme si vyrobili transparent, a na něm je Wałęsa,“ vyprávěla paní Marie. „Přijeli jsme proto, že se nám nelíbí, co se tu teď děje. Doufáme v lepší budoucnost. Bez lží, pokrytectví, bez zlodějny,“ vysvětlovala.

‚Největší protest posledních 30 let.‘ Ve Varšavě vyšlo do ulic demonstrovat proti vládě půl milionu lidí

Číst článek

Vidět byly ale i duhové vlajky na podporu LGBT komunity. Vlastnoruční transparent si vyrobily i Iga a Maty – čtrnáctileté dívky, které přijely se svými otci. „Jsme tu proto, abychom bránili, abychom bojovali o polskou demokracii,“ říká Maty za všechny protestující. A Iga přitakává: „Je to tak, ale taky o práva sexuálních menšin a rovnost.“

Polská ženská práva

S vlajkou iniciativy Strajk Kobiet, která chce pro ženy právo na možnost volby v případě umělého přerušení těhotenství, dorazily na průvod manželé Krzystof a Justyna. „Situace nás přinutila,“ povzdechl si Krzystof.

Jeho žena s nálepkou na rukávu „dnes Tusk, zítra ty“ to rozvedla: „Už máme dost naší vlády. Neposlouchá část obyvatel. Máme dost jejich lží, diskriminace, znevažování, zlodějny a toho, že každé jejich rozhodnutí je plivnutí do tváře.“

S vlajkami na podporu ženských práv jdou prý proto, že ženy jsou v Polsku diskriminované. „Vztahuje se na ně naprosto barbarský zákon zakazující potrat. Nejedna žena už kvůli němu tady zemřela. Nedostalo se jim pomoci. My jsme proti tomu. Máme dcerku a chceme, aby žila v otevřeném společenství, které přiznává ženám právo na přerušení těhotenství a toto právo dodržuje,“ popisovala Justyna.

Iniciativa Straj Kobět požaduje konec diskriminaci žen zákonem zakazující umělé přerušení těotenství | Foto: Kateřina Havlíková | Zdroj: Český rozhlas

‚PiSovští populisté‘

Zhruba v půl třetí organizátoři hlásili, že zatímco čelo průvodu dospělo na úroveň Krakowskieho Przedmieście, účastníci na samém konci průvodu ještě neopustili Plac na Rozdrożu – místo, odkud průvod před dvěma hodinami vyrážel.

A pak je slyšet čeština. „Český rozhlas, dobrý den,“ usmíval se muž s vlajkou. Jmenuje se Martin. Jeho žena Monika je Češka z Děčína. Mají s sebou dceru a její kamarádku. Přijeli z Katovic. „Jako praví Poláci jsme sem přijeli proti těm našim PiSovským populistům. Pro Evropu, pro Polsko v Evropě, za nezávislé soudy,“ proto prý Martin s rodinou bojují.

Podle organizátorů protestu se pochodu zúčastnilo na půl milionu lidí. Onet odhadl podle snímků a výpočtu rozlohy ulic masu na tři sta tisíc. Podle policie bylo účastníků asi sto padesát tisíc.

Průvod se zastavil na Placu Zamkowem u Královského paláce, kde znovu vystoupili představitelé opozice. Vyzvali k volební účasti. Volby do parlamentu čekají Polsko v říjnu. V nich bude pro voliče otevřeno vícero volebních místností. O zřízení nových na venkově rozhodla současná vládnoucí pravicová koalice.

Nejsilnější strana v zemi Právo a spravedlnost (PiS) má na venkově tradičně větší podporu. Naopak v zahraničí, kde diaspora spíš hlasuje pro opozici, platí nová přísnější pravidla pro sčítání a zveřejňování výsledků.

Kateřina Havlíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme