Polský Senát posvětil kontroverzní změny v justici. Dudův podpis má být tentokrát formalita

Polský Senát v pátek v noci přijal poslední část reformy justice. Schválené zákony teď míří k polskému prezidentovi Andrzeji Dudovi. Ten je zároveň jejich autorem, zákonodárci ale přijali desítky pozměňovacích návrhů. Prezident s vlastní inciativou přišel poté, co v létě vetoval návrhy vládnoucí strany Právo a spravedlnost.

Varšava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednací sál polského Senátu

Jednací sál polského Senátu | Zdroj: Reuters

Podle dřívějšího prohlášení viceministra spravedlnosti Marcina Warchoła nově přijaté zákony z 80 % odpovídají těm, které prezident dříve vetoval. Od prezidenta se ale očekává, že reformy podepíše. „V této chvíli jsme v situaci, ve které všechny nejdůležitější požadavky prezidenta zůstaly v zákonech, a pozměňovací návrh nenarušily záměry a vůli prezidenta,“ řekl v pátek v Radiu Varšava mluvčí prezidenta Dudy.

Napodruhé a ve stínu změny premiéra. Polští poslanci schválili kritizované reformy soudnictví

Číst článek

Pokud prezident poslední část reformy podepíše, o práci přijdou až tři desítky soudců nejvyššího soudu. Odejít budou muset kvůli snížení věku odchodu do důchodu.

Opoziční Občanská platforma tvrdí, že to je v rozporu s ústavou, protože soudci nebudou moci dokončit své šestileté mandáty. Předčasně skončí ve funkci i 1. předsedkyně soudu Małgorzata Gersdorfová, která je kritičkou současné vlády a v červenci aktivně proti původní reformě brojila. Současná novela je podle ní „tragickým momentem pro justici“.

Polský prezident Andrzej Duda | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Soudcovská rada

Senátoři také přijali změnu způsobu volby členů Národní soudcovské rady, která dohlíží na nezávislost polské justice.

Soudci je už nebudou vybírat ze svého středu. Z 25 členů rady má být nově jen 15 soudců, radní mají navíc nově volit poslanci 3/5 většinou – dosud je vybírali sami soudci.

Vládní tábor i přes kritiku evropských institucí (Evropské komise i Rady Evropy) trvá na tom, že zákony odpovídají evropským standardům a že soudy je potřeba reformovat, protože jsou pomalé a neefektivní.

Duda zkouší kompromis o polské justici. 'Tleskali jsme vám, ale zklamal jste,' vzkazuje mu opozice

Číst článek

„Nejde nám jen o strukturální změny, ale i personální. Soudci musí mít mentalitu služebníka národu, nikoli mentalitu panovníka,“ zdůvodňoval změny na konci listopadu poslanec PiS Stanisław Piotrowicz.

V létě Duda dva ze tří vládních zákonů odmítl v původní podobě podepsat k nelibosti PiS a jejího předsedy Jarosława Kaczyńského. Podle prezidenta dávaly novely přílišnou moc do rukou jedné strany a ministra spravedlnosti a odporovaly ústavě.

Prezident pak přišel na konci září s vlastními návrhy, týdny o nich jednal se svou mateřskou stranou PiS. Novely ale vznikaly za značného utajení, což vzbudilo kritiku ze strany opozice, ale i Organizace spojených národů a Evropské komise, obávající se dalšího poškození soudního systému v zemi.

haf, Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme