Poslanec SaS: Není důvod hlasovat tak dlouho, dokud nevyhovíme EU
Slovenský parlament by už dnes mohl na druhý pokus schválit záchranný fond eurozóny. Ještě před tím ale budou poslanci mačkat tlačítka hlasovacího zařízení při schvalování březnových předčasných voleb. Řeší se i to, v jakém složení bude končící kabinet vlastně fungovat.
Do kormidlování situace kolem končící vlády by se pak měl zapojit prezident Ivan Gašparovič. O tom všem mluvil v Ranním interview Radiožurnálu poslanec za stranu Svoboda a Solidarita, která svým odmítavým postojem k eurovalu vše spustila, Martin Poliačik.
Co říkáte na to, že kvůli vám skončila vláda a posílení záchranného fondu eurozóny se pravděpodobně stejně schválí a to hlasy opozice?
Samozřejmě, že nás to netěší, ale ukazuje se na tom několik věcí. Jednak to, že i když se staré politické síly jeví jako neslučitelné, tak ve chvíli, kdy jde o společné zájmy, respektive o vyšachování nějakého společného oponenta, tak dokážou velmi rychle spolupracovat. Druhá věc je dodržování demokratických principů v Evropské unii. Náš parlament už svůj názor vyjádřil a opravdu nevidím žádný důvod, proč by měly parlamenty EU hlasovat do té doby, než budou hlasovat správně.
Je ve vašich politických silách tomuto aktu zabránit?
Bohužel už ne, protože z vlády ten materiál včera do parlamentu přišel a my máme jen 21 hlasů. Společně s několika kolegy z jiných stran by to mohlo být víc, ale určitě to nebude tak velká síla, abychom byli schopni tomuto hlasování zabránit. Jen se potvrzuje to, že zatímco slovně jsou evropské parlamenty samostatné, svéprávné, když jde o reálnou politiku, jsou jen dalším automatickým kolečkem na schvalování rozhodnutí EU.
Existuje v tuto chvíli na Slovensku ještě koaliční smlouva?
Koaliční smlouva nemá žádnou klauzuli o nějakém automatickém ukončení, takže de facto ještě platí, ale můžu říct, že chování našich tří koaličních partnerů bylo v mnohých bodech jejím hrubým porušením. Takže platí, ale byla porušená.
Ministři za vaší stranu zůstanou ve vládě i za této situace až do předčasných voleb?
Nemám nejnovější informace, ale podle toho, co jsem zachytil, paní premiérka požádala pana prezidenta o jejich odvolání z funkce a sama premiérka má zůstat jako jakási spravující osoba ve vládě až do předčasných voleb. Co mi přijde opravdu komické je, že když byla jednou v parlamentu vyslovena nedůvěra, tak z odcházející vlády odejdou 4 naši ministři namísto toho, aby paní premiérka dala do rukou prezidenta demisi celé vlády.