Jihokorejský zákon zakazující potraty je v rozporu s ústavou, rozhodl soud. Do roku 2020 se musí změnit
Jihokorejský ústavní soud ve čtvrtek rozhodl, že zákon zakazující ve většině případů ženám potrat je v rozporu s ústavou a musí být do konce roku 2020 změněn. Zákaz platící v zemi více než 65 let omezuje práva žen, napsal soud ve zdůvodnění verdiktu.
Potraty jsou v Jižní Koreji nelegální od roku 1953 a ženy, které absolvovaly nezákonný potrat, mohou být odsouzeny k pokutě či trestu až jednoho roku vězení. Až dvouletý vězeňský trest hrozí lékaři, který v rozporu se zákonem potrat provede. Výjimkou jsou případy jako znásilnění, incest nebo situace, kdy by těhotenství či porod ohrožovaly zdraví těhotné ženy.
Krok směrem k umělé inteligenci a virtuální realitě. Jižní Korea v pátek spustí komerční provoz sítě 5G
Číst článek
Čtvrteční verdikt jihokorejského ústavního soudu byl reakcí na dva roky staré odvolání lékařky, která byla obviněna z uskutečnění asi 70 nelegálních potratů. Zákroky provedla v letech 2013 až 2017 na přání těhotných žen či s jejich souhlasem.
Podle čtvrtečního rozhodnutí ústavního soudu je zákon, který zakazuje ženám podstoupit potrat a lékařům takovýto zákrok vykonat, neústavní. Z devíti soudců ústavního soudu sedm tento verdikt podpořilo a dva byli proti.
„Zákon kriminalizující ženu, která z vlastní vůle podstoupí potrat, omezuje právo těhotné ženy na seberozhodování,“ napsal soud ve zdůvodnění svého rozhodnutí.
Většina byla pro
Podle průzkumu veřejného mínění firmy Realmeter z minulého týdne se více než 58 procent Jihokorejců vyslovilo pro zrušení zákazu. Něco málo přes 30 procent respondentů bylo pro jeho zachování.
I přesto, že potraty jsou v Jižní Koreji oficiálně zakázány, počet lidí potrestaných na základě tohoto zákona se v posledních letech snižoval. V roce 2017 bylo zahájeno trestní stíhání pouze v osmi případech týkajících se nelegálních potratů, v roce 2016 jich bylo 24, napsala agentura Reuters s odvoláním na údaje jihokorejských úřadů.
Také počet potratů v Jižní Koreji v posledních letech klesal vzhledem k lepší kontrole porodnosti, ale také vzhledem ke snižujícímu se počtu žen v produktivním věku. Zatímco v roce 2005 byl odhadovaný počet potratů více než 342 tisíc, v roce 2017 to bylo již jen 49 764, uvedl jihokorejský ústav pro zdraví a sociální záležitosti.