Austrálie vyhlásila výjimečný stav. Hasiči bojují se stovkou velkých požárů, situaci komplikuje počasí
Stát Nový Jižní Wales na jihovýchodě Austrálie vyhlásil sedmidenní výjimečný stav kvůli rozsáhlým požárům. Hasiči tam bojují se stem ohnisek a v mnoha případech oheň nemají pod kontrolou. Tři ohniska jsou u hlavního města státu Sydney, které je zahaleno kouřem. Situaci komplikuje vítr a také velmi vysoké teploty, jež na některých místech dosahují 45 stupňů Celsia, napsala agentura Reuters.
Úterní rekord průměrné teploty byl ve středu překonán o jeden stupeň a dosáhl podle meteorologické služby 41,9 stupně Celsia.
Hasiči se pokoušejí plameny ztlumit i s pomocí vody shazované z vrtulníků, jež musejí prolétávat hustým kouřem. Jižně od Sydney se oheň rozprostřel na ploše 80 kilometrů. Dostal se až na železniční trať a hoří několik metrů od domů. Hasičská služba státu vyzvala lidi, aby nečekali do poslední chvíle a evakuovali se včas.
Premiérka osmimilionového státu Gladys Berejiklianová řekla, že vzhledem ke zhoršujícím se podmínkám vyhlašuje sedmidenní výjimečný stav.
40,9 stupně. Austrálie má za sebou nejteplejší den v historii měření
Číst článek
„Největší problém v následujících dnech bude nepředvídatelnost - panuje silný vítr a velmi vysoké teploty,“ sdělila. Vyzvala také občany, že i když se blíží Vánoce, mají se připravit na to, že budou muset změnit své plány podle okolností.
Hasiči mají za výjimečného stavu rozšířené pravomoci a mohou lidi přinutit k evakuaci, zavřít silnice nebo některá zařízení. Do boje s ohni bylo nasazeno 1700 hasičů, avšak podle úřadů to nebude stačit.
Uživatelé sociálních sítí kritizují australského premiéra Scotta Morrisona, který se navzdory situaci vydal na dovolenou do zámoří. Už předtím kritici vládě vyčítali nečinnost v otázce boje proti změnám klimatu.
Podle médií je Morrison i s rodinou na Havaji, jeho úřad ale o místě premiérova pobytu neinformoval. Před jeho rezidenci v Sydney přišlo asi 500 lidí a dožadovali se rychlé reakce na klimatickou změnu. Jeden z účastníků se dostavil v košili s havajským vzorem a s nápisem ‚ScoMo (zkratka premiérova jména), kde ksakru jsi?‘
Katastrofální požáry v Austrálii likvidují převážně dobrovolní hasiči. Už nyní jim dochází síly
Číst článek
Právě globálnímu oteplování mnozí přičítají to, že požáry, které jsou v Austrálii za tamního léta každoroční záležitostí, letos začaly dříve a jsou rozsáhlejší a prudší než obvykle.
Situace v pětimilionovém Sydney je dramatická i na pohled - mnoho lidí vychází s rouškami, viditelnost je minimální. Vegetace kolem města je po suchém jaru vyschlá a požáry se rychle šíří. Jeden z nich je poblíž předměstí Campbelltown, které je na jihozápadě od Sydney a žije v něm 157 tisíc lidí.
Zdravotníci zaznamenali v Sydney desetiprocentní navýšení telefonátů záchranné službě. Důvodem jsou většinou dýchací potíže pacientů. Zdravotníci žádají občany, aby nevycházeli a měli své léky na dosah.
Austrálie zažila v úterý nejvyšší průměrnou teplotu z dob měření, která byla ale už ve středu překonána. V úterý naměřili v průměru 40,9 stupně, ve středu pak 41,9 stupně. Místně jsou teploty ještě vyšší. Minulým rekordem bylo 40,3 stupně, naměřené v lednu 2013.