Sirény na Havaji se před ničivými požáry nerozezněly. Někteří obyvatelé se tak o nebezpečí dozvěděli pozdě
Obyvatele havajského ostrova Maui, kde už několikátým dnem zuří ničivý lesní požár, před blížícími se plameny nevarovaly žádné sirény. Řekli to novinářům. Havaj se přitom pyšní hustou sítí varovných systémů, na ostrovech je až 400 sirén. Lidé v evakuačních centrech agentuře AP řekli, že před plameny je varoval až kouř či nedaleké exploze. Požáry už si vyžádaly přes 90 mrtvých.
Zatímco se hlásiče požárů umístěné na soukromých rezidencích rozezněly, sirény varující i před přírodními katastrofami nevydaly jediný tón. Místní obyvatelé tak novinářům řekli, že neměli žádné informace o blížícím se nebezpečí, píše BBC.
Jen na ostrově Maui se nachází 80 venkovních sirén, které se pravidelně testují každý měsíc.
Správa havajského varovného systému však potvrdila, že v systému nemá záznam o spuštěných varovných sirénách před rozšířením plamenů do obydlených částí města Lahaina na západě ostrova.
Sedmdesátiletý Thomas Leonard popsal, že na oheň jej upozornil až zápach kouře. Elektřina i telefonní signál měly v tu dobu výpadek a Leonard se bez aktuálních informacích o nebezpečí pokusil z města odjet ve svém džípu. Auto musel však záhy opustit, když kvůli žáru začala vozidla kolem něj explodovat. Leonard se dal na útěk směrem k oceánu, kde se několik hodin za mořským valem skrýval před poletujícím horkým popelem, než jej našli a zachránili hasiči.
Mluvčí vládního krizového odboru Adam Weintraub řekl, že sirény se v úterý skutečně nerozezněly a že okres obyvatele varoval pomocí upozornění na mobilních telefonech, vysíláním v televizi a rozhlasem. Bez varování tedy mohli zůstat ti, kterým nešel proud a nevlastní mobilní telefon, ačkoliv není jasné, kdy přesně úřady varování rozeslaly.
Oheň na Maui způsobil ohromné škody především v historické Lahaině, která byla v 19. století hlavním městem bývalého Havajského království. Shořel mimo jiné 200 let starý kostel Waiola (dříve Wainee), na jehož hřbitově jsou pohřbeni havajští králové a královny.
Požár má nejméně 93 obětí. Podle tamních úřadů ale může jejich počet ještě zásadně vzrůst. Federální agentura pro zvládání krizových situací FEMA vyzvala obyvatele, aby se k přijetí pomoci zaregistrovali. Jinak se o nich úřady nedozvědí.
Mezi lidmi, kterým shořelo všechno v jejich domech, je zájem o ledničky, spodní prádlo, generátory elektřiny a svítilny. Ve dvou přírodních parcích, kde jsou uprchlíci před ohněm provizorně ubytovaní, stojí kamiony s nabíjecími stanicemi a wifi routery, aby se přeživší mohli spojit s příbuznými.
Dobrovolníci také zřídili na ostrově provizorní úřadovnu dopravního inspektorátu, kde lidem vydávají náhradní řidičské průkazy, které jsou ve Spojených státech často jediným dokladem totožnosti, který lidé mají.