Představitelé Bosny míří do Bělehradu. Pozval je v Srebrenici 'vypískaný' Vučić
Státníci z bývalé Jugoslávie pokračují v usmiřování další historickou návštěvou – představitelé Bosny a Hercegoviny míří do srbského Bělehradu. Návštěva je trochu nestandardní, v rozporu se zvyklostmi nepozval trojici vedoucích představitelů Bosny do Srbska prezident, ale premiér Aleksandar Vučić.
Vučić by s bosenskými kolegy rád mluvil i o svém nuceném útěku z nedávné připomínky výročí srebrenického masakru.
Srbský premiér se přijel do bosenské Srebrenice poklonit památce tisíců muslimských obětí zavražděných před 20 roky prosrbskými ozbrojenci v rámci boje za větší Srbsko. Jakmile však vstoupil na srebrenický hřbitov, vrhl se na něj rozvášněný dav a premiér s doprovodem se dali na rychlý ústup.
Pozadí chystané návštěvy představitelů Bosny a Hercegoviny v Bělehradě přiblížil redaktor Jan Prokeš
Útok byl podle Vučiće organizovaný a předem naplánovaný. „Z davu zaznívalo mnoho politických sloganů, jsem ale rád, že za tím nebyly rodiny obětí, lidé, kteří skutečně někoho ztratili. Slyšel jsem, jak nějací lidé volají na útočníky – proč to děláte, on tady nic zlého neudělal,“ řekl Vučić.
Vučićovi řada lidí v Bosně vyčítá nacionalistickou minulost a jeho vládě neochotu přiznat, že masakr ve Srebrenici byl genocidou.
Bělehrad nazval nedávný incident pokusem o vraždu, Vučić přesto zdůraznil, že chce pokračovat v politice usmiřování se sousedními státy.
Vylepšování vztahů se sousedy i mezi třemi bosensko-hercegovskými národy označil za svou prioritu i etnický Chorvat Dragan Čović, který právě přebral rotující předsednictví v kolektivním prezidentském orgánu Bosny a Hercegoviny.
Srebrenický incident by podle něj měl být podnětem k reflexi trvajících problémů a ke snaze o uklidnění vášní.