Prestižní obranný systém NATO má dalšího člena. Armádu ČR

Česká armáda se dnes oficiálně stala členem vojenského programu, který zahrnuje systém AWACS. V blízké době se její účast rozšíří na počet osmi vojáků. V německém Geilenkirchenu se slavnostního ceremoniálu účastnili zástupci velení i zpravodaj Radiožurnálu Nikola Bojčev.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

E-3 Sentry AWACS

E-3 Sentry AWACS | Foto: Airforce Technology

AWACS, v překladu varovný a kontrolní obranný systém vzdušného prostoru, patří k prestižním součástem NATO. V praxi to vypadá tak, že upravený Boeing 707-320C nese na trupu speciální talířový radar, který alianci posílá informace o pohybujících se objektech.

Česká republika má jako osmnáctý člen v tomto systému konečně své zástupce. Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek potvrdil, že to bylo správné politické rozhodnutí:

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Nikola Bojčev natáčel se zúčastněnými zástupci Armády ČR v Geilenkirchenu

„Máme tady zatím plně vycvičeného, ‚combat ready‘ připraveného pilota a jednoho navigátora. V přípravě jsou další dva vojáci, kteří absolvují tento náročný výcvik a budou připraveni další čtyři. Celková naše účast bude osm vojáků Armády České republiky.“

Jedním z těch, kteří už mají výcvik za sebou, je pilot Milan Vojáček. Jak potvrdil, operují v misích nad Afghánistánem i Libyí. Do nebezpečných situací se ale dostávají minimálně.

„Dosah radaru je poměrně velký, to znamená, že letadlo není určeno k tomu, aby vyloženě létalo nad nepřátelským územím. Spíš se drží z dosahu předpokládaných protiletadlových prostředků, což úplně neplatí nad Afghánistánem, který je obrovský. Tam musíme létat přímo nad ním. Nad Libyí se zatím nelétá hluboko do prostoru Lybie,“ vysvětluje.

Není nic lepšího, soudí český voják

Prestiž účasti v systému AWACS si uvědomují i samotní vojáci, kteří v programu slouží. Náčelník posádky operátorů Stanislav Hebr přichází z CRC, střediska řízení a velení ze Staré Boleslavi, kde pracoval ve funkci náčelníka směny.

„Moje nasazení tady je na velmi obdobné, což je mimochodem i požadavek pro nástup sem. A být členem componenty je asi vrchol, kterého může člověk na mé pozici, s tím, co jsem už prošel v rámci vojenské kariéry, dosáhnout. Není nic lepšího,“ upozornil.

Armáda dá ročně za účast v systému zhruba 90 milionů korun. Informace z radaru slouží aliančním silám k vylepšování taktiky dalšího postupu ve vojenských operacích. Do budoucna se dá čekat, že Česká republika bude dostávat cenné údaje přímo a ne zprostředkovaně, jako dnes.

Nikola Bojčev, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme