Prezident Mubarak se zřejmě udrží u moci. Do září

Protivládní demonstranti požadují okamžitý odchod prezidenta Mubaraka už plné dva týdny. Zatímco se opoziční tábor opevnil na káhirském náměstí Tahrír, v jiných částech metropole a celé země se egyptské úřady snaží vrátit zemi k normálu. Mezi cizinci v Káhiře panuje strach z útoků a zatýkání.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

demonstranté žádají Mubarakův odchod

demonstranté žádají Mubarakův odchod | Zdroj: ČTK

Z politické scény mezitím přichází stále více náznaků, že Mubarak může zůstat u moci až do zářijových voleb, tedy jak si on sám představuje.

„Prezident povede zemi až do voleb, aby se zabránilo chaosu a přichystalo se řádné předání moci.“ To prohlásil egyptský premiér Ahmad Šafík.

S takovým scénářem pole egyptského tisku souhlasí i část opozice. S jejími zástupci v neděli jednal viceprezident Umar Sulajmán a poprvé u toho byli lidé z vlivného Muslimského bratrstva.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček o situaci informoval přímo z Káhiry ve Světě o osmé Rádia Česko

Demonstranti v Káhiře i dalších egyptských městech požadují Mubarakův odchod už 14. den. I opoziční vůdce Muhammad Baradej prohlásil, že mladí lidé by se měli místo jedné osoby soustředit na změnu celého režimu.

Blízkovýchodní zpravodaj Břetislav Tureček ve Světě o osmé poznamenal, že situace zůstává nepřehledná a nedá se říci, že by měla přímou souvislost na dění v ulicích. „Lidé v ulicích trpí. Největší skupinu v Káhiře tvoří šedá zóna, a to, co se děje, jí zasahuje do životů. Déle než týden nefungovaly banky, vázlo zásobování, spousta lidí se živí nádeničinou a když nemají práci, nedostanou plat.“ Návrat k normálnímu životu jim jednoznačně prospívá.

Mezi cizinci panuje strach z útoků a zatýkání

Cizineckou komunitu žijící v Káhiře svírá strach z pouličních násilností a cílených útoků. Informuje o tom egyptský opoziční tisk. Terčem násilníků se v uplynulém týdnu staly desítky zahraničních novinářů.

Státní média vykreslují cizince jako iniciátory protivládních nepokojů. Násilné výpady a zatýkání tajnou policií ale míří také na turisty a na ty cizince, kteří v egyptské metropoli žijí dlouhodobě.

Tito demonstanti vystupují na podporu egyptského prezidenta Mubaraka. | Foto: ČTK/AP

Deník al-Masrí al-jaum popisuje řadu takových případů. Cizince prý také udávají donedávna přátelští Egypťané. Dochází i k incidentům, kdy jsou terčem místní obyvatelé, které útočníci mylně považují za cizince.

Premiér Ahmad Šafík v neděli v televizi CNN tvrdil, že cizince nesmí nikdo zatýkat, ani je napadat. Ve stejné chvíli ale útočníci ničí také vozidla taxikářů, kteří přepravují novináře.

Egyptské ministerstvo zahraničí mezitím vydalo prohlášení, že některé cizí ambasády do země přivážejí zbraně a zakázanou komunikační techniku. Není jasné o jaká velvyslanectví jde a jestli zbraně nemají sloužit k ochraně diplomatů. Egyptská policie totiž přestala ambasády strážit.

Milan Kopp, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme