Při bojích v afghánském Kunduzu údajně padl místní velitel Tálibánu. Hnutí to popírá
Třetím dnem pokračují boje o afghánské město Kunduz. Vojáci mezinárodních sil se střetli v přímém pozemním boji s Tálibánem, když bránili nedaleké vojenské letiště. Do města dorazily také speciální jednotky afghánské armády a ozbrojence se snaží vytlačit. Situace civilistů se ale zhoršuje.
Afghánský prezident Ašraf Ghaní čelí výzvám k odstoupení. Poslanci parlamentu kritizují jeho vládu za nezvládnutí situace v Kunduzu na severu země.
„Už nechceme poslouchat další lži. Vláda nám pořád tvrdí, že posílá do Kunduzu posily. Lidé ve městě už ale 72 hodin trpí nedostatkem jídla, pití a elektřiny. Děti a ženy tam umírají hladem,“ kritizuje vládu poslankyně Fátima Azízová.
Třetím dnem pokračují boje o afghánské město Kunduz. Situaci sleduje blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Štěpán Macháček
Afghánská vláda včera tvrdila, že ozbrojené síly dobývají Kunduz zpět. Teď ale další výrazné postupy městem ze strany afghánských jednotek nejsou vidět.
Ozbrojenci se v Kunduzu pohybují mezi civilním obyvatelstvem, boj je proto obtížný a nese s sebou riziko velkých ztrát na životech.
„Kunduz je teď v jednom ohni. Konflikt se rozhořel během posledních tří dnů. Situace je špatná, obyvatelé města už toho mají dost. Tisíce rodin prchají pryč z provincie," říká jeden z obyvatel Kunduzu.
Informace o počtu mrtvých jsou zatím útržkovité a je těžké je ověřit. Afghánské ministerstvo zdravotnictví dnes sdělilo, že od pondělí napočítalo 30 obětí a přes 200 zraněných.
Afghánská rozvědka tvrdí, že mezi mrtvými je i stínový guvernér Tálibánu pro provincii Kunduz Mauláví Salám. To ale hnutí popírá.
Radikálové z hnutí Tálibán se zmocnili strategického severoafghánského města v pondělí při překvapivém útoku. Ofenziva tálibánců začala časně ráno a byla vedena třemi směry. Tálibánse zmocnil většího afghánského města poprvé po čtrnácti letech od americké intervence.
Strategická provincie Kunduz čelí rostoucím útokům Tálibánu od dubna. Bez ohledu na výsledek bitvy je dobytí města pro Tálibán velkou vzpruhou. Po červencovém potvrzení smrti bývalého vůdce Mully Umara se hnutí zmítalo ve vnitřních problémech.