Přísná bezpečnostní opatření summitu zemí ASEAN zkomplikovala Indonésanům život
Na summitu zemí jihovýchodní Asie na Bali, který dnes končí, je i americký prezident Barack Obama nebo generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Běžný Indonésan je uvidí maximálně pár vteřin. Po celé tři dny proto summit zastřešovala přísná bezpečnostní opatření. To ale zkomplikovalo život obyvatelům indonéského ostrova.
Přední světoví politici včetně generálního tajemníka Spojených národů Pan Ki-muna nebo amerického prezidenta Baracka Obamy, zástupci světových medií a delegáti. Ti všichni se do turistického resortu na Bali sjeli na třídenní summit zemí jihovýchodní Asie.
Jak summit na Bali ovlivnil běžné Indonésany, přiblížila v reportáži zpravodajka Kateřina Procházková.
Luxusní resort, nejdražší vozy, ochranka na každém rohu. Tak vypadá oblast Nusa Dua na první pohled. Pro obyčejné obyvatele je ale jedna z nejprestižnějších konferencí na světě spíše trnem v oku.
„Pro moji firmu není tenhle summit vůbec přínosný, nemám žádné klienty. Nikdo k nám nechodí nakupovat kvůli těm strašným bezpečnostních opatření. Prostě se k nám nedostanou,“ stěžuje si prodavačka z obchůdku u cesty.
„Vím, že je to asi důležitý mítink, ale včera jsem chtěla odejít domů, pracuji tady v obchodě. Když jsem ale už odcházela, zastavili mě a nechtěli pustit. Obama právě někam jel, a tak jsme museli několik hodin čekat.“
Stejně si na přísná bezpečnostní opatření stěžují i jiní. Nejhorší jsou uzávěrky a omezení pro řidiče taxíků, autobusů a dopravců všeho druhu.
„Nemám teď skoro žádný příjem, nás malé taxikáře nikam nepustí, všechno je uzavřeno nebo jsou tam omezení vjezdu. Povolení je pak jen pro vybrané,“ líčí omezení kvůli bezpečnostním opatřením taxikář Gusti.
Oba se ale shodnou na tom, že kvůli bezpečnosti se to dá vydržet.
„Je to jen pár dnů v týdnu, jeden měsíc v roce. A kvůli turistům je potřeba všechno tohle vydržet. Bojím se teroristických útoků. Teď si nevzpomenu, na jméno toho teroristy, co tady před 9 lety zabíjel. Zemřeli tu cizinci, ale i hodně lidí z Bali,“ pamatuje si mladá prodavačka stále živě bombový útok z roku 2002.
V klubech a restauracích tehdy na Bali zahynulo přes dvě stě lidí. Od té doby tu zůstává strach a taky protiteroristický zákon, který povoluje pachatele takových útoku odsoudit k trestu smrti.