‚Odsuzujeme, že nás španělský stát drží v okovech‘. V Barceloně lidé demonstrují za odsouzené politiky

Pochod v policejních želízkách. I takovou formu protestu proti uvěznění několika katalánských politiků zvolili účastníci demonstrací, které už druhý týden pokračují v Barceloně.

Od zpravodaje z místa Barcelona Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Katalánskou metropoli Barcelonu čeká další víkend plný protestů a demonstrací. Pořádají je jak příznivci nezávislosti autonomního regionu, tak zastánci španělské jednoty. Už v pátek večer se na hlavním barcelonském náměstí Placa de Catalunya sešly stovky lidí, kteří s pochodněmi a vlajkami tiše protestovali proti odsouzení katalánských politiků až na 13 let do vězení za zorganizování referenda o nezávislosti před dvěma lety.

Katalánské protesty mají už téměř 600 zraněných, čtyři z nich přišli o oko. Ve vazbě je 28 lidí

Číst článek

Mechanik obráběcích strojů a jeden z demonstrantů Jordi četl jména vězněných katalánských politiků a ukazoval přitom na fotografie, které nesli demonstranti v průvodu. V čele drželi žlutočervené vlajky s modrým klínem a bílou hvězdou, tedy vlajky potenciálně nezávislého Katalánska. Objevil se i nápis tvořený velkými žlutými písmeny „Freedom“ - svoboda.

Nad hlavami lidem ale vlály také černé vlajky s bílým křížem a bílou hvězdou. „Tyto vlajky znamenají, že se nevzdáváme. Vyvěšovali ji na hradby při obležení Barcelony v roce 1714 ve válce Habsburků o španělské dědictví. Tehdy jsme ztratili nezávislost. A ten šikmý kříž na ní, to je kříž svaté Eulálie, patronky Barcelony,“ vysvětlil Jordi přesný význam černých vlajek.

Odmítnutí násilné konfrontace

Jordi doufá, že se tentokrát všechny protesty obejdou bez narušování veřejného pořádku. Minulý týden bylo při srážkách policie s rozvášněnými demonstranty zraněno skoro 600 lidí. V ulicích hořela auta a kontejnery na odpadky.

Příznivci jednotného Španělska protestovali v Barceloně. Separatisté podle nich neznají historii

Číst článek

Podle Jordiho jsou všechny protesty nenásilné. Když ale policie zakročí, vyvolává to protireakci. 

Organizátoři demonstrací chtějí udělat všechno proto, aby osoby, které vyvolávají nepokoje, od poklidných protestů oddělili, aby je izolovali. Násilnou konfrontaci odmítají. Podle Jordiho ale demonstranti se ani žádného násilí nedopouštěli. Porážení popelnic a jejich zapalování podle něj je sice nepořádek, ale není to násilí vůči ostatním lidem.

Připoutaní k lanu

Solidaritu s uvězněnými katalánskými politiky přišly na náměstí Placa de Catalunya vyjádřit i důchodkyně Mercedes a Concepcion. Bouřlivě gestikulovaly jednou rukou. Tu druhou měly totiž v policejních poutech přichycených k horolezeckému lanu. „Odsuzujeme, že nás španělský stát drží v okovech a naše politiky vězní,“ shodly se důchodkyně.

Protestující Mercedes a Concepcion stejně jako desítky dalších dobrovolníků připoutaných želízky k horolezeckému lanu se vydaly na pochod na náměstí Sant Jaume. Právě zde sídlí regionální katalánská vláda a nachází se zde i barcelonská radnice. Tímto způsobem prý chtějí protestovat každý pátek večer.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme