Protivládní protesty ve Venezuele pokračují. Během 50 dní nepokojů zemřelo 46 lidí
Protivládní demonstrace ve Venezuele trvají už 50 dní, zemřelo při nich nejméně 46 lidí. V sobotu do ulic na protest proti vládě prezidenta Nicolase Madura vyšly stovky tisíc lidí, informuje agentura Reuters. Demonstrantům se nelíbí ekonomická situace v zemi a kroky Madurova kabinetu, kterými blokuje opoziční vládu. Viní ho také z nedostatku potravin, léků i porušování lidských práv.
Protestující požadují předčasné volby, uvolnění hranic pro zahraniční pomoc a také propuštění zadržených aktivistů.
Kvůli protestům v hlavním městě Caracas armáda uzavřela vstup do centra a zablokovala nejméně deset stanic metra.
„Další diktaturu ve Venezuele už nechceme" stálo na transparentech v hlavním městě. Podle svědků agentury Reuters pak k násilnostem došlo třeba ve městě San Cristóbal, kde maskovaní mladíci házeli kameny a dva protestující u sebe měli mačety.
„Nechceme další mrtvé. Chceme mzdy, které za něco stojí, a léky. Tahle vláda investuje víc do nábojů a zbraní než do jídla a vzdělání v téhle zemi," řekl 33letý právník Maria Diaz, který se k protestům v San Cristóbal přidal.
Politická moc, ekonomická krize
Inflace ve Venezuele dosáhla v minulém roce 800 procent, zemi se také o více než 18 procent propadlo HDP. Na vině je především nízká cena ropy, kterou země vyváží.
Demonstranti tvrdí, že se vláda snaží za každou cenu udržet moc i přes ekonomickou krizi v zemi. Přes 2600 protestujících bylo napříč Venezuelou už zatčeno a více než třetina zůstává podle obhájců lidských práv v detenci.
Venezuelská vláda, která tvrdí, že se demonstranti pokouší o převrat, uspořádala svůj pochod v Caracasu. Tisíce lidí oblečených do červené barvy zpívaly a tančily v ulicích. Politici se pak často objevují ve státní televizi spolu s fotografiemi zničených obchodů a zablokovaných silnic, z čehož viní opozici.
Tlak na Venezuelu
Spojené státy ve čtvrtek uvalily na osm představitelů venezuelského nejvyššího soudu sankce. Viní je ze zneužívání moci a narušování demokracie v zemi.
Cílem sankcí je vyvinout tlak na vládu venezuelského prezidenta Madura kvůli obavám z nepřiměřených zákroků proti jeho odpůrcům a jeho snaze upevnit svou moc v zemi, píše agentura Reuters.
„Uvalením těchto cílených sankcí Spojené státy podporují venezuelský lid v jeho snaze o ochranu a zlepšení demokracie v zemi," řekl americký ministr financí Steven Mnuchin.