Protivládní protesty zasáhly po Egyptě i Alžírsko a Jemen
V Egyptě se po odchodu prezidenta Mubáraka začíná situace uklidňovat. Vojáci v centru Káhiry začali odstraňovat některé barikády a zátarasy z ostnatých drátů. Egyptské úřady zkrátily noční zákaz vycházení, platí od půlnoci do šesté hodiny ranní. Protivládní protesty ale pokračují v dalších arabských zemích – v Alžírsku i Jemenu.
Dva tisíce demonstrantů zaútočily v centru Alžíru na policii. Už od brzkého rána je centrum hlavního města Alžírska obsazeno kordony policejních těžkooděnců. Mají zabránit zakázané protestní demonstraci, kterou na dnešek svolala Liga pro lidská práva. Alžírská vláda je připravena protesty potlačit.
V centru Alžíru je od rána třicet tisíc policistů. Podle informací zpravodajských agentur se sešlo mezi 2 -5 tisíci demonstrantů. Požadují více demokratických svobod, změnu vlády a více pracovních příležitostí.
Dvěma desítkám demonstrantů se přes policejní kordony podařilo proniknout na náměstí 1. května a požadovali odstoupení prezidenta Boutefliky.
"Je mi líto, že vláda nasadila obrovskou sílu, aby se zabránila pokojnému pochodu. Pro obraz Alžírska to není dobré,“ kritizoval postoj vládní úřadů vůdce Ligy pro lidská práva, která protesty organizuje.
Alžírská vláda se obává, že demonstrace přerostou v masové protesty, jaké smetly režimy v Egyptě a Tunisku.
Protesty se přelily i do Jemenu
A protestují i lidé v Jemenu. V jemenském hlavním městě Saná několika-tisícový dav požaduje odstoupení vlády. Také tam svědci hlásí střety s policejními jednotkami.
Jemenský prezident Abdulláh Saleh v zemi vládne už třicet let. Už dřív oznámil, že v roce 2013 se nebude znovu ucházet o prezidentský úřad. Situaci v zemi to ale nezklidnilo.
Káhira se naopak zklidňuje
Situace v samotném Egyptě se mezitím uklidňuje. Vojáci v centru egyptské Káhiry začali odstraňovat některé barikády a zátarasy z ostnatých drátů. Z ulic začaly mizet ohořelé vraky aut.
Egyptské úřady zkrátily noční zákaz vycházení. Zvláštní režim platí od půlnoci do šesté hodiny ranní.