K testování na covid-19 využívá domov pro seniory v Alsasku psa. Detekuje vir o 48 hodin dříve než PCR test
Francouzský domov důchodců k detekci covid-19 místo antigenních či PCR testů využívá zlatého retrívra. Pes Pokaa dokáže koronavirus vyčenichat z potu na kapesníku, který si dá klient pečovatelského domu na pět minut do podpaží. Pokud je výsledek pozitivní, zvíře se posadí před kužel. V případě, že je vzorek negativní, vrátí se ke své cvičitelce.
Dům pro seniory vycvičeného psa testuje od konce července. Zatím je ale naprosto neomylný a rozpoznal sto procent pozitivních vzorků.
Pokaa pomáhal také v nemocnici ve Štrasburku, kde pomocí čenichu správně detekoval devadesát pět procent asymptomatických a sto procent symptomatických nákaz koronavirem. Přítomnost koronaviru dokáže zjistit už o 48 hodin dříve než test PCR. Oproti běžným testům má ale i další výhody.
„Máme spoustu lidí, kteří trpí demencí a kteří mají problém testování porozumět. Bojují, když jim dáte do nosu stírací tyčinku a někdy jsou pro provedení testu potřeba tři až čtyři lidé," vysvětluje tamní lékař Pierre Kohser. Odebrání vzorku s potem pomocí kapesníku je tak přece jen pohodlnější.
Zisk i pro veřejné finance
Testování novou metodou vychází také daleko levněji. „V podniku jako je tento místo 115 testů PCR provedete 115 testů se psem,“ zdůrazňuje Alain Legrand, ředitel asociace Handi’chiens, která se věnuje výcviku psů pro potřeby handicapovaných.
„Pokud existuje nějaký pozitivní, uděláte PCR, ale ušetříte 114 PCR testů, které stojí kolem 50 eur (přibližně 1 300 korun, pozn. redakce). To je tedy obrovský zisk pro veřejné finance a sociální zabezpečení,“ míní Legrand.
Vycítí psi koronavirus? Izrael je k tomu zkouší vycvičit
Číst článek
Speciálně vycvičení psi jsou pro zjištění nákazy covid-19 využívaní také v Česku. Nakažené hledají například na letišti, kde celníci vybírají namátkové lety z rizikových destinací.
Cestujícím, kteří přijíždějí do země jsou odebrány vzorky pachu, buď z roušky, nebo stěrem z předloktí. Zvíře je očichá a osoby, které identifikuje jako nakažené, podstoupí kontrolní PCR test.
První z evropských zemí, která začala využívat psy pro zjišťování nákazy koronavirem bylo už na začátku prosince minulého roku Finsko. Jejich testování tehdy ukázalo skoro 100% přesnost výsledků i 5 dní před projevením příznaků.