Původní obyvatelé se na největší z Čagoských ostrovů nevrátí, rozhodl soud
Tisíce obyvatel malého souostroví v Indickém oceánu prohrály u britských soudů svůj spor o právo na návrat do své domoviny. Nejvyšší soud potvrdil dřívější rozhodnutí, podle kterého se obyvatelé čagoského ostrova Diego Garcia nesmějí vrátit.
Čagosané ale možná budou za svůj domov bojovat i dál. „Chceme se vrátit do našeho rodného místa. Máme na to plné právo a chceme dát možnost žít doma i našim rodinám a budoucím generacím. Chceme žít v míru a v harmonii tak, jako kdysi,“ uvedl jeden z čagoských aktivistů. V Británii už ale není žádná další soudní instituce, na kterou by se Čagosané mohli obrátit.
Čagoské souostroví leží zhruba 1600 kilometrů jihozápadně od Indie. Tvoří ho šest velkých atolů a víc než 600 dalších menších ostrovů. Jediný ostrov obydlený původními obyvateli byl ale právě Diego Garcia.
Koncem sedmdesátých let se Velká Británie dohodla se Spojenými státy na tom, že v oblasti vznikne vojenská základna. Z ní mohou startovat velké bombardéry.
Základna proto je proto pro Spojené státy a Británii strategicky významná. Dnes ji obývá více než tři tisíce vojáků a civilních zaměstnanců.
Chagos islanders lose supreme court bid to return to homeland https://t.co/BPmpuAvGsN
— The Guardian (@guardian) 29. června 2016
Čagosané dodnes cítí hořkost
Obyvatelé se nejprve stěhovali na Seychelly a Mauricius, odkud se pak mohli přestěhovat do Británie. Později získali i britské občanství a jejich komunita se rozrostla na čtyři tisíce lidí.
Dodnes vůči britské vládě cítí jistou hořkost. Čagosané tvrdí, že byli násilně vystěhovaní a že s nimi nebylo nakládáno dobře a na návratu domů trvají.
V minulosti jim dokonce soud dal za pravdu, vláda pak ale rozhodnutí zvrátila, a to díky dávné výsadě, která ministrům umožňuje soudní verdikt zrušit jménem královny. Krok ministrů ale zase zvrátil soud a komplikovanou situaci rozřešil až aktuální rozsudek Nejvyššího soudu, podle kterého se Čagosané na ostrov vrátit nemohou.