Vrácení by podle belgické komise pro bioetiku mělo proběhnout s ohlédnutím za minulostí a uznáním napáchaných křivd a traumat na kolonizovaném obyvatelstvu.
„To, co před 100 lety fungovalo pro USA, dnes Peking replikuje. V regionu si najde oblíbené politiky, podplatí je a oni pak podepíšou, co po nich bude Čína chtít,“ říká amerikanista Lukáš Perutka.
3:37
Hongkong||David Jakš, aka|Společnost|Od zpravodaje z místa
Tyhle robustní tramvaje jsou v podstatě londýnským double deckerem na kolejích. Západní a východní břeh ostrova Hongkong spojují už od roku 1904 a nejdelší linka měří celých 13 kilometrů.
Za těch 13 let čekání na druhého Avatara se ukázalo, že na tomhle filmařském písečku si je ochoten hrát jenom James Cameron. A ten si očividně vystačí sám se sebou – tak trochu světu navzdory.
Lebky patřily Afričanům zabitým na konci 19. století při koloniální nadvládě Belgie nad územím dnešního Konga. „V žádném případě neschvalujeme utrpení a ponížení,“ napsala aukční síň v prohlášení.
Co si Američané včetně původních obyvatel přistěhovalců z nedávných kolonií o královně a britské monarchii myslí? Věříte, že existují lidé, kteří se teprve teď dovídají o smrti královny Alžběty?
Královna Alžběta milovala cestování. A dokud jí to síly dovolily, brázdila se svou královskou jachtou světová moře a oceány, aby navštívila své poddané ve všech koutech světa a nechala se obdivovat.
Nejedna Cortésova socha skončila pomalovaná červenou barvou, či s hanlivými nápisy. Mira Caballos se ale domnívá, že Cortés se stal obětí takzvané černé legendy, tedy očerňování a překrucování faktů.
Nově zvolená prezidenta Sandra Masonová uvedla, že přechod na republiku by neměl být vnímán jako odsouzení kohokoliv. Barbados se stal britskou kolonií v polovině 17. století.
„Otroctví bylo podstatnou součástí koloniálního období Nizozemska, a mnoho generací proto utrpělo nepředstavitelnou nespravedlnost,“ uvedl ředitel muzea Taco Dibbits.
Lidé vyzývají filmovou společnost Walta Disneyho, aby spojení, které v překladu ze svahilštiny znamená „bez obav“, přestala využívat pro svou obchodní značku. Informovala o tom zahraniční média.
Tisíce obyvatel malého souostroví v Indickém oceánu prohrály u britských soudů svůj spor o právo na návrat do své domoviny. Nejvyšší soud potvrdil dřívější rozhodnutí, podle kterého se obyvatelé čagoského ostrova Diego Garcia nesmějí vrátit.
Londýnská vláda možná bude muset začít vyplácet tučné odškodné obětem zločinů spáchaných během britské koloniální nadvlády. Tvrdí to alespoň deník Guardian. Precedens podle něj představují jednání o odškodnění účastníků keňského povstání Mau Mau v 50. letech minulého století.