„Nikdo z pohřešovaných se zatím nenašel,“ uvedla čínská státní televize CCTV. Čínský prezident Si Ťin-pching podle ní nařídil zahájit pátrací a záchranné operace.
Koření na policích podle nápisů na sáčcích ukazuje, že většinou pochází přímo ze Šrí Lanky. „Občas nefunguje pošta a koření nedoletí. Posílá ho moje tchyně, bydlí sedm tisíc kilometrů daleko.“
„Počasí bylo perfektní, vítr mírný, oblačnost nulová. Ani ve snu nás nenapadlo, co nás za chvíli čeká,“ vzpomíná na osudný večer 24. června 1982 tehdejší kapitán letu číslo 009 Eric Moody.
Mezinárodní tým vědců zmapoval pohyby karet pravých, které migrovaly ze svých hnízdišť. Želvy obvykle urazily dvakrát delší cestu, než bylo třeba, aby dosáhly svého cíle.
Prskavec s otcem místním na Reunionu poradili, jak na organizaci tzv. rankingového závodu, který je v hierarchii Mezinárodní kanoistické federace jen stupeň pod Světovým pohárem.
Mají jednu z nejvyšších hustot osídlení na světě a malou kapacitu na zpracování plastového odpadu. Plasty se nyní hromadí na plážích, ulicích, cestách, zahrádkách i v palmových hájích.
Podle izraelských médií patřil k majitelům plavidla Tyndall izraelský magnát Ejal Ofer, ale před několika měsíci svůj podíl prodal. Loď v sobotu plula pod liberijskou vlajkou.
Kromě Jihočínského moře probíhají námořní manévry také ve Žlutém moři u východního pobřeží země a v zálivu Bó, nedaleko námořní hranice s oběma Koreami.
Místní ale mají pocit, že vláda selhala, když nereagovala dostatečně rychle. Loď byla v písku uvězněna dva týdny, než z ní palivo začalo unikat. Možná ekologická pohroma se tak dala předpokládat.
Kukačka Onon při své cestě, která začala 20. března, přeletěla 16 zemí a Indický oceán. Ten zdolala bez jediné přestávky průměrnou rychlostí kolem 60 kilometrů v hodině.
Bouře, která zasáhla rozsáhlou část západní Austrálie, vznikla poté, co se zesláblý pozdní cyklon Mangga v jižní části Indického oceánu střetl se studenou frontou směřující na severovýchod.
Zemětřesení mělo sílu více než devíti stupňů, epicentrum bylo třicet kilometrů pod mořským dnem a vyvolalo vlnu tsunami, která zabila více než 230 tisíc lidí na pobřeží Indického oceánu.
Tisíce obyvatel malého souostroví v Indickém oceánu prohrály u britských soudů svůj spor o právo na návrat do své domoviny. Nejvyšší soud potvrdil dřívější rozhodnutí, podle kterého se obyvatelé čagoského ostrova Diego Garcia nesmějí vrátit.
Pátrání po malajsijském letadle, které se před 13 dny ztratilo při cestě z Kuala Lumpuru do Pekingu, se soustředí na Indický oceán. Australské satelity tam zachytily dva předměty, které by mohly se zmizením Boeingu 777 souviset. Do pátrání v Indickém oceánu už se zapojilo na 18 lodí a 35 letadel.
Série jarních zemětřesení u břehů ostrova Sumatra naznačuje, že se indická oceánská deska láme. Oznámili to vědci v časopise Nature. Dubnové otřesy byly zřejmě nejsilnější, jaké se kdy podařilo zaznamenat uprostřed stávající desky.
Čeho je moc, toho je příliš, řekly si úřady na francouzském ostrově Réunion v Indickém oceánu. Jde o útoky žraloků bělavých na místní rekreanty. Místní samospráva se rozhodla proti žralokům něco podniknout, bude ale respektovat, že to jsou tito dravci a ne člověk, kdo je v moři doma.
|Zdenka Turková, Jan Piroch, Simona Bartošová|Zprávy ze světa
Nebezpečí cunami v Indickém oceánu je malé a varování před ním byla zrušena. Podle monitorovacích stanic vypadají nejnovější měření dobře. Většina oblastí, kterým původně záplavová vlna po dvou silných otřesech země hrozila, jsou už údajně mimo nebezpečí.
Téměř devítistupňové zemětřesení zasáhlo mořské dno mezi Srí Lankou a Indonésií. V oblasti Indického oceánu platí varování před cunami. Zatím se zdá, že vlna cunami by neměla být vysoká, voda ale může přijít v několika následných vlnách.
4:25
|Vědunka Lunardi, Veronika Sedláčková, Kristina Winklerová|Zprávy ze světa
Italská výletní loď Costa Allegra, která po pondělním požáru strojovny uvízla v Indickém oceánu, zamířila k hlavnímu ze Seychelských ostrovů – Mahé. Původně měla být odtažena k nejbližšímu ostrovu Desroches. Na palubě plavidla, kterému nefungují motory, klimatizace ani elektřina, je včetně posádky přes tisíc osob.
Právě dnes uplynulo 6 let od ničivého zemětřesení v jihovýchodní Asii. Při otřesech půdy a především následující vlně tsunami, která se prohnala Indickým oceánem zemřelo přes 230 tisíc lidí. Mezi zhruba dvěma tisíci mrtvých turistů bylo také 8 Čechů. Turismus se z katastrofy sice vzpamatoval. Mnoho lidí si už ale ponese doživotní trauma. V regionu navíc stále chybí plně funkční systém včasného varování před cunami.
Uprostřed Indického oceánu vznikne největší mořská rezervace na světě. Vytváří ji Velká Británie. Informaci přinesl deník The Independent. V moři kolem Čagoských ostrovů, které byly britskou kolonií, je nejčistší voda na světě. Ekologové tuto oblast přirovnávají k Velkému korálovému útesu na severu Austrálie. Žijí tam zhruba stovky ohrožených živočišných druhů.