Soud na Kypru nařídil zmrazit Vítkovi majetek za 13 miliard. Jeho skupina CPI to odmítá
Kyperský soud nařídil bankám zmrazit českému miliardáři Radovanu Vítkovi majetek v hodnotě 13 miliard korun. Uvádí to německý ekonomický deník Handelsblatt, podle kterého se případ týká Vítkovy investiční a realitní společnosti Czech Property Investments a jeho sporů s někdejšími partnery z Česka, Švýcarska a Spojených států. Skupina CPI Property Group zmrazení majetku popřela, předběžné opatření není účinné, sdělil její mluvčí Jakub Velen.
Handelsblatt poznamenal, že Vítek, který se zajímá o reality i v Německu, je znám hrubými obchodními metodami.
„Český obchodník vytvořil realitní impérium, a to i v Německu. Bývalí obchodní partneři ho žalují a soud na Kypru jim dal nyní za pravdu,“ napsal Handelsblatt.
Další případ v kauze Pandora Papers. Podle Investigace.cz se v nich objevuje Rittig a další
Číst článek
Vítkovi někdejší partneři podle Handelsblattu podávají proti českému investorovi žaloby v USA, Lucembursku a na Kypru od roku 2015 za to, že je při budování Czech Property Investments podvedl přes fiktivní společnosti.
Soud na Kypru nedávno nařídil bankám zmrazit část Vítkova majetku, uvedl deník. Podle něj na konci dubna vypršela lhůta, do které měli Vítkovi právníci předložit argumenty. Do léta soudci rozhodnou, zda peníze zůstanou zmrazené až do konce soudního sporu, dodal Handelsblatt. Jako jednoho ze žalobců uvádí česko-švýcarského občana Jiřího Diviše.
‚Spor byl zahájen‘
Diviš žaluje Vítka, jeho firmu CPI Property Group (CPIPG) a jeho matku Miladu Malou spolu se svým obchodním společníkem a dalším investorem Markem Čmejlou jak osobně, tak i prostřednictvím firem Investhold a Verali.
„Pro nás to znamená, že spor byl zahájen a že žalovaní mají povinnosti, které jsou poměrně značného rozsahu. My teď samozřejmě vyčkáme na další rozhodnutí soudu ve věci té samotné žaloby,“ uvedl pro Radiožurnál právník Čmejly a Diviše Marek Stubley.
Investoři Vítka viní z toho, že jim nevrátil miliardy korun, které mu půjčili na vybudování současného impéria. Dle údajných dohod nezískali ani peníze, ani slíbené podíly v CPI. Vítek měl podle nich použít řadu nastrčených kyperských firem jako dalších akcionářů k tomu, aby naředil jejich podíly a tím jim je fakticky znehodnotil.
‚Majetek není zamrazen‘
CPI ale toto tvrzení bývalých obchodních partnerů Vítka odmítá. „Předběžné opatření není účinné. Žádné účty nejsou obstavené, majetek není zamrazen. Jedná se o obvyklý recyklát lží a nesmyslů, které už Čmejla s Divišem neúspěšně použili v Americe i v České republice,“ reagoval mluvčí CPI Jakub Velen.
Soud v USA žalobu smetl, že není příslušný se sporem zabývat. V tuzemsku šlo o trestní oznámení, které bylo odloženo.
Zda jsou nyní účty firmy či Radovana Vítka obstaveny, není jasné. Podle právníka protistrany Stubleyho je ale tvrzení CPI „zvláštní“. „Já mohu potvrdit, že příkazy jsou vydané, platné a byly doručeny všem hlavním bankovním ústavům CPIPG, Radovana Vítka a Milady Malé. Současně mohu potvrdit, že příkazy jsou přímo vykonatelné ve všech zemích EU,“ upozornil.
Kdo jsou Vítek, Čmejla a Diviš?
Radovan Vítek je podle časopisu Forbes pátý nejbohatší Čech a největší realitní magnát ve střední Evropě. Hodnota aktiv jeho skupiny CPIPG podle něj činí 23 miliard eur.
Nejbohatší Češkou zůstává Renata Kellnerová. Forbes zveřejnil žebříček stovky nejbohatších Čechů
Číst článek
Zároveň má pověst opravdu kontroverzního, drsného obchodníka, který se již dostal do řady sporů, například s americkými fondy či s obcemi ve Švýcarsku. Tam v minulosti koupil slavné lyžařské středisko Crans Montana a před pár lety tam finanční spory vyústili v to, že Vítek nechal o Velikonocích zastavit lanovky.
Marek Čmejla a Jiří Diviš za sebou mají také barvitou minulost. Za praní špinavých peněz získaných dle soudu podvodem při privatizaci Mostecké uhelné společnosti byli odsouzeni k podmínkám ve Švýcarsku, které jim také část peněz z pozdějšího prodeje firmy zabavilo. Podnikatelé později investovali i do plzeňské Škodovky a právě tam vydělané miliardy pak investovali s Vítkem.