Řecká vláda je na pokraji kolapsu, spekuluje se o volbách
Řecká vláda se potácí na okraji pádu. Premiér Jorgos Papandreu prý ještě dnes půjde za prezidentem. Spekuluje se o tom, že vláda podá demisi a na její místo nastoupí přechodný kabinet, který zemi přivede k předčasným volbám.
Celkem 30 vládních i opozičních poslanců podepsalo dopis, ve kterém žádají vytvoření vlády národní jednoty. Očekává se, že do jejího čela by se případně postavil Lucas Papademos, bývalý viceguvernér Evropské centrální banky. Tato vláda by Řecko zemi přivedla k předčasným volbám.
Přesně to požaduje i hlavní šéf opozice Antonis Samaras, který tvrdí, že se nespokojí s ničím jiným než s rezignací Papandrea a s vyhlášením předčasných voleb. Opozice také chce zrušení plánovaného referenda o záchranném balíku eurozóny.
Vývoj v Řecku komentovala v Ozvěnách dne naše tamní spolupracovnice Pavla Smetanová
Před zítřejším hlasováním o důvěře v řeckém parlamentu má Papandreův socialistický kabinet nejistou většinu hlasů. Jeden z vládních poslanců dnes přes novináře vyzval Papandrea k demisi, ačkoliv neoznámil, jak bude zítra hlasovat. Už předtím jeho kolegyně napsala na facebookovém profilu, že důvěru vládě nedá. Tím se snížila většinová podpora kabinetu na jediný hlas.
Proti plánu Papandrea uspořádat referendum o členství v eurozóně se postavili už dva členové jeho kabinetu. Jde o ministra financí Venizelose a ministra pro místní rozvoj.
Ministr financí Venizelos dnes prohlásil, že je proti referendu, protože členství země v eurozóně je "historickým úspěchem", který nesmí být zpochybňován.
Podle naší spolupracovnice v Řecku, spisovatelky Pavly Smetanové se situace v zemi mění doslova z minuty na minutu.
„Podle těch nejnovějších zpráv a skutečností to vypadá, že premiér Papandreu spíše odstoupí nebo podá demisi, a pak tedy na referendum vůbec nedojde.“ Další variantou podle ní je, že Papandreův kabinet neuspěje v zítřejším hlasování o důvěře.
„Takže nakonec se možná budou dělat nějaké změny ve vládě a teď v tuto chvíli to vypadá, že možná k tomu referendu vůbec nedojde, protože opravdu jsou všichni proti,“ uvedla z Řecka naše spolupracovnice.
Řekové pro euro, ale proti podmínkám půjček
Pokud by se referendum ale konalo a bylo zaměřeno na samotné setrvání v eurozóně nebo dokonce v Evropské unii, Řekové by podle Smetanové zřejmě odpověděli, že v EU zůstat chtějí, ale nikoliv za podmínek, které jim jsou diktovány.
„Takže je opravdu velice těžké posoudit, jak by hlasovali, protože v řecké televizi a dalších médiích probíhá taková masáž proti těm podmínkám půjček. A Řekové si samozřejmě nechtějí utahovat opasky a nechtějí přijímat drastické škrty. Takže Řekové by zřejmě hlasovali pro euro a pro EU, ale proti podmínkám té půjčky,“ poznamenala Pavla Smetanová.