Revoluční změna zákona. Muslimky se v Tunisku mohou provdat za jinověrce
Tunisanky si už můžou brát nemuslimské muže. Revoluční úpravu zákona přijalo tuniské ministerstvo spravedlnosti. Vláda tak reaguje na iniciativu prezidenta Káída Sibsího k úplnému zrovnoprávnění žen a mužů. V arabských zemích je nové pravidlo naprostou výjimkou. Podle většinového výkladu islámského práva se muslimská žena může provdat výhradně za muslimského muže.
Dosud v Tunisku platil zákaz z roku 1973, podle kterého se ženy muslimského vyznání nesmějí provdat za jinověrce. Nemuslim, který si chtěl vzít za ženu Tunisanku, musel doposud konvertovat k islámu a příslušný dokument o tom předat úřadům jako důkaz.
Britský DJ zremixoval muslimské svolávání k modlitbě. V Tunisku dostal rok vězení
Číst článek
Prezident Kaíd Sibsí ale požádal vládu, aby tento zákaz zrušila.
„Ústava stanovuje rovnoprávnost občanek a občanů. Máme ústavu občanskou, zároveň jsme ale muslimský národ. Vezměme si ale příklad z Turecka, kde od dob Atatürka skloubili rovnoprávnost žen s islámem," prohlásil v srpnu tuniský prezident Káíd Sibsí u příležitosti národního Dne žen.
Organizace na ochranu lidských práv proti zákazu dlouhodobě protestovaly a upozorňovaly, že je v rozporu se základním lidským právem na svobodný výběr partnera.
Prezidentovy návrhy ale odmítají mnohé islámské autority. Teologické učiliště al-Azhar v Egyptě tvrdí, že manželství muslimky s nemuslimem nemůže být stabilní. Muž jiného vyznání údajně může ženě bránit v praktikování její muslimské víry.
Tuniské zákony o právním postavení jednotlivce jsou v porovnání s dalšími zeměmi na Blízkém východě a v severní Africe považovány za progresivnější.