Ropa z Ruska stále neteče
Rusko se zatím nedohodlo s Běloruskem na podmínkách tranzitu ropy a ropovod Družba je stále uzavřený. Moskva přerušila dodávky strategické suroviny kvůli údajně vysokým cenám za tranzit a exportní clo uvalené Běloruskem na ruskou ropu. Další jednání jsou naplánována na dnešek.
K dodržování smluv vyzval Moskvu šéf německé diplomacie Frank-Walter Steinmeier. Kriticky se k chování ruské strany vyjádřili taky německá kancléřka Angela Merkelová a šéf Evropské komise José Barroso. Podle spolkové kancléřky poškodil dosavadní postoj Ruska jeho renomé spolehlivého dodavatele surovin.
"Když se ale ohlédneme za posledními několika desítkami let, pak Rusko bylo i v dobách studené války stabilním dodavatelem ropy. Je ale nepřijatelné, pokud země sáhne k takovému kroku, jako je zastavení dodávek, bez předchozích konzultací. To důvěru v takového partnera pochopitelně ničí. Chceme do Ruska a Běloruska vzkázat, že konzultace by měly být naprostým minimem, pokud k jakýmkoli potížím dojde," uvedla Merkellová.
Na dodávkách ruské ropy je závislá řada evropských zemí. Ropovodem Družba plynou dva miliony barelů této suroviny denně, z toho většina je určena pro Polsko a Německo. Zcela závislé na dodávkách z Ruska je Slovensko a částečně i Maďarsko. To bude už dnes nuceno sáhnout do svých ropných rezerv.
O problémech s dodávkami ropy z Ruska jednala i včera jmenovaná vláda premiéra Mirka Topolánka. "Konstatovali jsme, že v dané chvíli neexistuje žádná pochybnost o tom, že se ta situace vyřeší a že neohrožuje žádné dodávky na českém území," řekl premiér.
Jednotlivý ministři mají ale o další strategii v otázce ropných zdrojů jednat s partnery v Evropské unii. Odborníci spočítali, že Česká republika má momentálně zásoby na čtyři měsíce.