Rusko popřelo, že by chtělo změnit námořní hranici s Finskem a Litvou
Ruské ministerstvo obrany navrhlo revizi hranic ruských teritoriálních vod v Baltském moři. Finsko se proti tomuto kroku ohradilo, Litva označila ruské počínání za „provokaci“ a předvolala si zástupce Ruské federace ve Vilniusu k podání vysvětlení, napsal server Delfi. Rusko však následně prostřednictvím tiskových agentur uvedlo, že nemá v úmyslu hranice ruských teritoriálních vod v Baltu změnit, a Kreml ujistil, že v návrhu není nic politického.
Mezitím návrh zmizel z úředního portálu, na kterém byl původně zveřejněn. „Ruský návrh na revizi ruské námořní hranice ve východní části Baltského moře vyvolal zmatek a znepokojení ve Finsku, Švédsku, Litvě a Estonsku, členských státech Severoatlantické aliance,“ napsala agentura Reuters.
Putin si v Karélii ‚ukradl‘ vodopád Marjalachti. Podle médií se stal součástí jeho soukromé rezidence
Číst článek
Návrh ministerstva na usnesení ruské vlády, zveřejněný na oficiálním portálu ruských úřadů, navrhoval upravit hranici kolem ruských ostrovů ve východní části Finského zálivu a kolem Kaliningradu. Ruské ministerstvo uvádělo, že při vyměření hranice sovětskou vládou v roce 1985 posloužily námořní mapy z poloviny 20. století, a tak už neodpovídá novějším poznatkům.
„Nebyl a není žádný záměr měnit na Baltu šíři teritoriálních vod, ekonomické zóny či kontinentálního šelfu u pobřeží,“ následně citovaly tři hlavní ruské tiskové agentury nejmenovaný „vojensko-diplomatický zdroj“, který hovořil s novináři.
Vlastní bezpečnost
Mluvčí Kremlu prohlásil, že návrh nemá nic společného s politikou, ale dodal, že vzhledem ke změněné politické situaci a míře konfrontace, zejména na Baltu, si Rusko musí zajistit vlastní bezpečnost. Další dotazy odkázal na ministerstvo obrany, které však na žádosti o vyjádření podle Reuters neodpovědělo.
Z návrhu vyhlášky nebylo bezprostředně jasné, jak přesně bude hranice upravena a zda proběhly nějaké konzultace s dalšími státy, které leží u Baltu.
„Rusko nemůže jednostranně rozhodovat o nových hranicích,“ řekl agentuře TT švédský premiér Ulf Kristersson. Moskva kvůli návrhu nekontaktovala Helsinky, uvedl finský prezident Alexander Stubb a dodal, že Finsko jako vždy postupuje klidně a na základě faktů.
Finsko bude sledovat situaci okolo ruského návrhu, ale pravděpodobně jde o rutinní záležitost, a ne o něco, kvůli čemu by si Helsinky měly dělat starosti, usoudil finský premiér Petteri Orpo.
Chceme ‚rozhodnou reakci‘, zní z Litvy
„Takové počínání Ruské federace hodnotíme jako záměrnou a účelovou provokaci s cílem zastrašit sousední země a jejich společnosti. Je to další důkaz toho, že agresivní a revizionistická politika Ruska ohrožuje bezpečnost jeho sousedů a celé Evropy,“ uvedlo litevské ministerstvo zahraničí podle serveru Delfi.
Šéf finské armády popisuje ‚totální obranu': Abyste přežili, musíte být jednotní a ochotní přispět
Číst článek
Vyzvalo Moskvu, aby respektovala a dodržovala obecné principy a normy mezinárodního práva a mezinárodní a bilaterální dohody. Litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis označil návrh za „zjevnou eskalaci“ vůči NATO a volal po „rozhodné reakci“.
Německá vláda ví z médií o ruském návrhu na změnu hranic v Baltu, ale není jasné, co by změna měla znamenat, uvedl mluvčí německé diplomacie. „Samozřejmě situaci pozorně sledujeme,“ řekl podle Reuters.
Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna o ruském návrhu podle Reuters uvedl, že „na první pohled vypadá absurdně“, ale dodal, že „nelze vyloučit pokus vyvolat zmatek“.
Mezitím návrh ruského ministerstva obrany na vydání vládní vyhlášky zmizel z ruského úředního portálu, na kterém byl původně zveřejněn. „Návrh byl vymazán,“ uvedl web podle agentury Reuters.
List The Moscow Times, který o návrhu ruského ministerstva zřejmě jako první informoval, poznamenal, že návrh na revizi hranice byl předložen k veřejné debatě prakticky současně se zahájením cvičení s taktickými jadernými zbraněmi, jehož cílem je podle ruského ministerstva obrany odpovědět „na provokativní prohlášení a hrozby západních představitelů“.