Ruský analytik k volbám: Rekordman Putin platí prázdnými slovy. A kromě nich? Možná sám netuší

Vladimir Putin si v neděli připsal osobní rekord, ale s plány do budoucna pokulhává, míní pro iROZHLAS.cz znalec ruské politiky Ivan Preobraženskij. Ruský prezident slíbil Rusům akci, ale dost možná, že sám tápe, zdůrazňuje Preobraženskij. Čeká Rusko změna aspoň na postu premiéra?

Rozhovor Praha - Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volební výsledek stěží koho překvapil, ale co dění ve volebních místnostech? Chodily z nich zprávy o tom, jak se Rusové fotí během hlasování, přičemž mnozí z nich novinářům sami potvrdili, že fotku potřebují pro svého zaměstnavatele jako důkaz, že se voleb účastnili. Manipulace s volebními lístky je u ruských voleb už tradicí, ale co tyhle „rozkazy shora“?
Zajistí vyšší volební účast. Mnoho lidí se takhle musí prokazovat, protože co nejvyšší volební účast je pro Putinovu vládu to nejdůležitější. Aby lidi přišli v maximálním počtu k urnám a odvolili. Koho budou volit, na tom záleží už méně, protože to funguje tak, jak to v Rusku funguje už dobrých 15 let: není důležité, jak lidé volí, ale to, jak se to spočítá.

KDO JE IVAN PREOBRAŽENSKIJ?

Ruský politický analytik a nezávislý novinář; jako redaktor vnitropolitického i zahraničního zpravodajství působil například v deníku Vedomosti nebo v časopisu Profile. Dnes žije v Praze a kromě ruské politické scény se zabývá také politickým prostředím ve střední Evropě.

Volební účast podle ústřední volební komise dosáhla 67,47 %.  Je to číslo, s nímž může být Vladimir Putin spokojený?
Vyrozuměl jsem, že Kreml by si býval přál, aby to letošní číslo přesáhlo výsledek z roku 2008, kdy (se 71,2 %, pozn. red.) zvítězil Dmitrij Medveděv. (Tehdejší volební účast činila 69,7 %, pozn. red.) Což  se nestalo, o pár procent to nestihli, ale to číslo není zase tak rozdílné. A hlavně tyto volby přinesly maximální výsledek pro Vladimira Putina – jak co se volební účasti týče, tak i počtu hlasů, které od voličů dostal (přes 76 %. Pro srovnání: v roce 2012 to bylo 63,6 % při účasti 65,25 %, pozn. red.). Takže je to jeho osobní rekord.

Staronový prezident Rusům z pódia v centru Moskvy slíbil „společnou velkou práci ve jménu Ruska“. A prohlásil také to, že jeho nadcházející prezidentské období bude „jiné“ než ta dosavadní. Jak si jeho slova vykládáte?
Myslím, že to jsou jen obyčejná předvolební a povolební slova. Prázdná, nic za nimi není – jak jsme si totiž mohli všimnout už před volbami, Vladimir Putin žádný program nemá. Jeho předvolební výstupy se točily kolem militarizace, ale to byla od začátku taková předvolební mobilizace, používal to k nabuzení voličů.

Včera (v neděli, pozn. red.) to byl spíš takový vzkaz voličům: Vybrali jste si mě na něco a za něco, a já vám říkám, že něco určitě udělám. Ale co přesně to bude? Myslím, že to ještě neví ani Putin sám. Protože poslední minimálně rok a půl bylo jeho cílem spíš zachránit své prezidentství a v souladu s tím také postupoval.

Pondělní speciál Českého rozhlasu k prezidentským volbám v Rusku: 

Co sociální reformy, o kterých se mluvilo?
Putin má určitě po ruce různé návrhy, například ekonomické reformy, co pro něho připravoval exministr financí (Alexej) Kudrin. Nebo velký sociální projekt, na který ovšem Rusko nemá peníze, i když prezident už podepsal výnosy, podle nichž by měl stát dávat víc peněz učitelům atd. Nicméně podle Putinových výroků už před volbami jasně vidíme, že na prvním místě je militarizace a nějaké eventuální reformy jsou na druhém nebo až na třetím místě.

Ale na nějaký velký projekt si Putin bezesporu myslí. Vždycky něco takového má, v minulosti to byla olympiáda, byl to Krym. Uvidíme, co přijde teď.

Vybralo si Rusko válku? Komentář Ivana Preobraženského: 

Konec Medveděva?

Nerýsuje se změna na premiérském postu? Prý se spekuluje o střídání stráží a odchodu Medveděva, objevují se jména jako vámi zmíněný exministr Kudrin, starosta Moskvy Sergej Sobjanin, prezidentův kancléř Anton Vajno a další…
Kdo by mohl být premiérem místo Medveděva? Těch variant je opravdu hodně, mluví se také o hlavě Rosněfti Igoru Sečinovi, který má ambice a dá se říct, že je v dnešním ruském státě druhým člověkem po Putinovi. Určitě zaznívá i Kudrinovo jméno, stejně tak jako jméno jednoho z prezidentských kandidátů Borise Titova, poradce prezidenta a dalších lidí.

Rozpad Ruska na obzoru? Pravoslavný fašismus se blíží a odpor mocných narůstá, varuje Jurij Fjodorov

Číst článek

Ale! Já předpokládám, že Dmitrij Medveděv přesto zůstane hlavou vlády. Protože výměna premiéra, to je signál pro všechny ruské elity. Je to pro ně opravdová změna, zlom a nové rozdělení moci uvnitř vládnoucí vrstvy. A s tím se pojí i konflikt a nestabilita, o které Putin nestojí. Soudím, že Medveděva pravděpodobně nechá na místě, ale podnikne výměny pod ním.

Tedy?
Výměny na postech vicepremiérů, tam by mohli přijít noví lidé. Může to být Kudrin a určitě to bude nějaký nový vojenský vicepremiér, to znamená vystřídání dosavadního Dmitrije Rogozina, který dozoroval právě vojenské záležitosti a kosmický program.

Nicméně řeknu to takhle: pro ruskou vládní elitu nejspíš přijdou změny, ale pro ruské občany i pro svět bude rozdíl minimální. Bude to vláda Vladimira Putina a její program nebude záležet na nějakých reformních projektech, které připravovali, když ještě měli před volbami. Bude záležet na tom, co chce Vladimir Putin.

Magdalena Slezáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme