Bývalý wagnerovec z Kazachstánu dostal sedm let vězení. ‚Tvrdili mi, že na Ukrajině není válka,‘ hájí se
Soudy v Kazachstánu uložily šest let a osm měsíců odnětí svobody místnímu občanovi za to, že se zúčastnil ruské invaze na Ukrajinu. Čtyřiatřicetiletý Alexej Šompolov ze vsi Topar v Karagandské oblasti válčil na straně Ruska jako žoldnéř Wagnerovy skupiny, uvedla v úterý na svém webu rozhlasová stanice Azattyk, což je středoasijská odbočka americké rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda.
Verdikt prvoinstančního soudu potvrdil podle stanice i soud odvolací. Soudy obžalovanému také zabavily 205 590 rublů (asi 50 750 korun) jako peníze získané zločinem. Rozsudek je pravomocný, potvrdil stanici oblastní soud. Šompolov se podle rozsudku dopustil trestného činu žoldnéřství a byl odsouzen za spáchání vážného zločinu proti míru a bezpečnosti lidstva.
Chcípnout někde na Donbasu fakt nepatřilo mezi mé životní plány, říká ruský utečenec do Kazachstánu
Číst článek
Žoldnéřovo počínání mělo přispět ke svržení ústavního pořádku a ohrožovalo územní celistvost státu, uvádí verdikt. Šompolov podle stanice Azattyk žádal podmíněný trest. Vinu přiznal a vyslovil lítost nad svými činy. Na svou obhajobu uváděl, že byl nezaměstnaný a potřeboval peníze. Letos v březnu uviděl na sociální síti inzerát slibující velmi dobře placenou práci v Rusku.
Následně se dozvěděl, že se má přidat k žoldnéřům Wagnerovy skupiny a že za válčení proti Ukrajině dostane každý měsíc 240 000 rublů (bezmála 60 000 korun). V případě, že ho zabijí, pozůstalí dostanou odškodnění. Ještě týž měsíc odjel do Ruska.
Mezi žoldnéře jej přijali ve výcvikovém táboře, kde sloužil jako nabíječ houfnice D-20. V květnu jej nasadili u Bachmutu na východě Ukrajiny, kde v té době zuřily nejtvrdší boje a kde byl také zraněn střepinou, která ho zasáhla do ruky. Po uzdravení byl propuštěn z řad Wagnerovy skupiny s částkou 235 000 rublů, vyplývá z rozsudku.
Ještě v květnu byl po návratu do vlasti zadržen a vzat do vazby. Při odvolání argumentoval „právní negramotností“ a uvedením v omyl při uzavření kontraktu s Wagnerovou skupinou, která mu tvrdila, že žádný zákon neporušuje, protože „na Ukrajině není válka, ale speciální vojenská operace s cílem osvobodit civilní obyvatelstvo“.
Stanice Azattyk dodala, že zákony středoasijské země trestají žoldnéřství až desetiletým odnětím svobody. Letos na jaře byl na Ukrajině odsouzen kazašský občan Šyngys Sejlijev, který také sloužil jako žoldnéř u Wagnerovy skupiny. Odpykat si má devět let.
Stanice Azattyk dříve na svém webu psala, že z Karagandské oblasti Kazachstánu se nechávali najmout jako žoldnéři do války hlavně dřívější gastarbeiteři, kteří skončili v ruských věznicích. Někteří se do vlasti vrátili jako „náklad 200“, tedy v rakvích.