S návratem 'Elginových mramorů' do Atén má Řekům pomoci Amal Clooneyová

Do dalšího kola vstupuje letitý řecko-britský spor o takzvané Elginovy mramory. Unikátní soubor soch a vlysů odvezl před 200 lety z aténského Parthenonu britský velvyslanec do Londýna. Řecko chce mimořádně cenné dílo zpátky a najalo si kvůli tomu špičkové právníky, včetně novomanželky George Clooneyho Amal.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Právnička Amal Clooneyová během návštěvy muzea v aténském Parthenonu

Právnička Amal Clooneyová během návštěvy muzea v aténském Parthenonu | Zdroj: Reuters

Lord Elgin, britský vyslanec u Osmanské říše, nechal vlysy a sochy odvézt z Řecka na počátku 19. století, kdy Osmanská říše Řecko kontrolovala.

Na rozdíl od uměleckých děl uloupených třeba nacisty ve 30. a 40. letech minulého století nabylo Britské muzeum skvosty klasického antického umění zcela legálně, což zdůrazňuje například historik a stínový ministr školství za opoziční britské labouristy Tristram Hunt.

Přehrát

00:00 / 00:00

Letitý spor mezi Řeckem a Británií o tzv. Elginovy mramory přiblížil londýnský zpravodaj ČRo Jiří Hošek

„Parthenonské plastiky získal lord Elgin na počátku 19. století v souladu s tehdy platnými zákony. V době, kdy lord Elgin skvosty během vykopávek odkryl, měla Osmanská říše úřední moc nad Parthenonem a výslovně převedla vlastnictví vlysů na Elgina,“ říká Hunt a dodává:

„Legálnost Elginovy expedice uznala i řecká vláda, která vlastnictví mramorů taky nikdy právně nenapadla u mezinárodního soudu.“

Z průzkumů nicméně vyplývá, že se britská veřejnost většinově kloní k vydání unikátního mramorového komplexu Řekům.

Britská vláda o tom ale nikdy nechtěla slyšet, a to ani před aténskou olympiádou, kdy Řecko žádalo zapůjčení děl. Tehdy Londýn odpověděl, že nemá dostatečné garance, že by se skvosty vrátily do Británie.

Takzvané Elginovy mramory vystavené v Britském muzeu v Londýně (snímek z roku 2000) | Foto: Reuters

Pro Řeky je to ale otázka národní cti. Argumentují zejména tím, že by dosud zachovalé části výzdoby Parthenonu měly být pohromadě, a to logicky na Akropoli, kde by byly součástí světového kulturního dědictví.

Řekové navíc obviňují Brity, že lord Elgin vlys rozřezal, aby ho mohl snáze odvézt do Británie, a taky že Britské muzeum antický unikát poškodilo, když se ho rozhodlo vyčistit.

Řecká vláda v loňském roce navrhla, aby se prostředníkem v citlivém sporu stalo UNESCO, na což Londýn údajně do této chvíle nereagoval.

Řecko si nyní najalo špičkové advokáty. Jde o specialisty z londýnské právní kanceláře Doughty Chambers, kdy Geoffrey Robertson a Norman Palmer za sebou už mají několik úspěchů na poli kulturních restitucí.

Před pár lety dosáhli navrácení vzácných ostatků domorodců zpět do Austrálie, přičemž ty byly ozdobou londýnského Přírodovědného muzea více než sto let.

Parthenón, hlavní chrám antických Athén | Foto: public domain

Tyto případy ale nejsou precedenční a Geoffrey Robertson taky vzkazuje do Británie, že se její instituce nemusejí obávat o své další artefakty, pokud by se Elginovy mramory vrátily do Řecka.

Amal Clooneyová je součástí týmu, který v těchto dnech jedná v Aténách o dalším postupu s tamní vládou. Mimochodem, její choť je jednou z vícero celebrit, které podpořily vrácení Elginových mramorů Řecku.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme