‚Nejen umělecké dílo, ale kulturní fenomén.‘ Přilepený banán od Catellana se prodal za 131 milionů
Banán připevněný lepicí páskou na bílou zeď, což je dílo od italského umělce Maurizia Catellana, se vydražil za 6,2 milionu dolarů (přes 131 milionů korun). V newyorské aukci za něj tuto sumu ve středu nabídl zakladatel kryptoměny tron Justin Sun, který dílo označil za „kulturní fenomén“, informovala BBC. Vítězná nabídka tak výrazně překročila původní odhad hodnoty díla, který se pohyboval v rozpětí od jednoho milionu do 1,5 milionu dolarů.
Jedna ze tří verzí díla z roku 2019 s názvem Komediant si odbyla svůj aukční debut v rámci dražby současného umění v newyorské aukční síni Sotheby’s. V aukci, v níž byly přijímány i nabídky v kryptoměnách, činila vyvolávací cena Komedianta 800 000 dolarů, ale brzy se začala šplhat přes původní odhady.
Student snědl v muzeu banán, který byl součástí výstavy. Ráno nestihl snídani a ‚měl hlad‘
Číst článek
„Nikdy bych nepomyslel, že řeknu ‚pět milionů dolarů za banán‘,“ poznamenal licitátor Oliver Barker, když se přihazování blížilo vrcholu. Konkrétní banán, který byl u Sotheby’s vystaven, byl údajně zakoupen v den dražby za 35 centů.
Justin Sun, který pochází z Číny, nakonec za banán zaplatí i s poplatky 6,2 milionu dolarů. Za ně získá nejen banán a roličku izolační pásky, ale především certifikát pravosti a návod k instalaci díla – včetně toho, jak banány vyměňovat.
„Toto není jen umělecké dílo, představuje kulturní fenomén, který překlenuje světy umění, memes a kryptoměnové komunity,“ uvedl Sun v prohlášení adresovaném Sotheby’s. „Věřím, že toto dílo bude v budoucnu inspirovat více přemýšlení a diskusí a stane se součástí historie,“ dodal Sun. Zakoupený banán prý hodlá sníst, což má být způsob „uctění jeho místa v dějinách umění i popkultuře“.
Svačina za 120 tisíc dolarů. Americký výtvarník snědl banán z umělecké výstavy, postih mu nehrozí
Číst článek
Výtvor, který dražitel označil za „virální senzaci“, měl premiéru na prodejní výstavě soudobého umění Art Basel v Miami na Floridě v roce 2019. Už tehdy světová média zaujala cenovka 120 000 dolarů, pak začala i debata o povaze a hodnotě umění.
Pozornost médií upoutal i následný incident, kdy jiný umělec David Datuna banán odrhl od zdi, oloupal a snědl. Své umělecké představení nazval Hladový umělec. Loni v květnu si dílo stejným způsobem v jihokorejské metropoli Soulu vychutnal místní student umění.
Samotného Cattelana proslavilo také dílo nazvané Amerika v podobě plně funkční záchodové mísy z 18karátového zlata. Dílo v hodnotě až šesti milionů dolarů bylo v září 2019 ukradeno v Blenheimském paláci v Anglii.
Cattelan v časopise Art Newspaper vysvětlil, že Komedianta vytvořil jako „upřímný komentář a úvahu k tomu, čeho si ceníme“.