Schengen po 87 letech opět spojil Český a polský Těšín
Na některých místech Schengen také odstranil staré a nelogické dělící čáry - například mezi Českým a polským Těšínem, který byl odnepaměti až do roku 1920 jedním městem. Obyvatelé Těšína proto na jednom z hraničních mostů slavili sjednocení svého města.
"Je to absolutně výjimečný večer pro všechny, kteří bydlí na březích Olše, ale nejen pro ně. Přijeli sem lidé z celého Polska. Ten most je symbolický. Po 87 letech bude znovu lidi spojovat, nikoli rozdělovat. Nechceme být stejní Češi a Poláci, ale chceme společně tvořit budoucnost Evropy, řekl Českému rozhlasu bývalý polský premiér Jerzy Buzek.
Jak řekl jeden z řečníků, končí čas dobrodružných pašeráckých výprav z Polska do Česka a naopak, a začíná doba normálního, klidného soužití, kterou už snad nepoznamenají vzájemné spory nebo ndej bože války.
"Je tu plno světel. Přicházejí sousedi z druhého břehu Olše. Čekali jsme na to 87 let. Už měli ty závory odstranit dávno dávno. Stejně jsme v poslední době chodili v horách načerno přes hranici a nebáli jsme ani medvěda ani pohraniční stráže," říkají manželé Stasiakovi.
"Můžeme překračovat hranice bez čekání ve frontách a bez závor. Cítíme se jako v opravdu sjednocené Evropě a z toho máme obrovskou radost; Mám stejný názor. Těšín by měl být jedním městem. Měli bychom být přáteli," říkají paní Maria a Magda.
Hranice na řece Olši ale nebyla vždy otevřená a přátelská, vzpomíná pan Jaroslav, který sám sloužil u pohraničního vojska: "Do Čech jsme museli mít propustky. Ty nám policie vlepovala do občanských průkazů. Se stálou propustkou jsme ale nesměli nic přes hranici převážet. No a v době výjimečného stavu v Polsku byly hranice zavřené úplně."