Pchjongjangem víří zprávy o summitu s Modrým domem a Trumpem, Severokorejci netají vzrušení
„Věci se vyvíjejí příznivě, letos jsme vyrazili pravou nohou.“ Vládní režim v KLDR se zahalil do vstřícnosti vůči vnějšímu světu a Severokorejce tento obraz těší, hlásí z Pchjongjangu zdroje serveru NK News. Hlavním městem se šíří zprávy o nadcházejícím summitu s Jihokorejci a ti informovanější si našli cestu také k plánované schůzce Kim Čong-una s Donaldem Trumpem.
„Vypadá to, že vláda chce v lidech vzbudit důvěru k novému otevírání, respektive k novému vývoji nebo popularitě (vládního) režimu ve vnějším světě,“ odhaduje pro NK News jeden ze zdrojů, který žije v Pchjongjangu.
ÚSTY KCNA
„(Kim Čong-un) si od zvláštního vyslance z Jihu vyslechl záměr prezidenta Mun Če-ina (uspořádat) summit, vyměnil si stanoviska a učinil uspokojivou dohodu,“ zhodnotila jednání severokorejská zpravodajská agentura KCNA. Zdůraznila, že severokorejský vůdce vedl s jihokorejskou delegací „srdečný rozhovor“, zaměřený na „aktivní zlepšování“ mezikorejských vztahů a stability na Korejském poloostrově.
Vysvětluje tak úctyhodné pokrytí, jehož se v severokorejských médiích dostává nejen nedávné přelomové cestě severokorejského vůdce do Pekingu či jeho setkání s předsedou Mezinárodního olympijského výboru Thomasem Bachem, ale hlavně úspěšnému vyjednání schůzky Kim Čong-una se šéfem Modrého domu Mun Če-inem (hlavy obou Korejí spolu mají jednat 27. dubna, pozn. red.).
„Kolegové o tom dobře vědí, dokonce i na úrovni zahradníka nebo uklízečky,“ ilustruje povědomí o nadcházejícím summitu na nejvyšší úrovni zdroj NK News.
Další obyvatel Pchjongjangu pro server uvedl, že obyvatele hlavního města „nynější atmosféra vzrušuje“ a že je potěšilo stanovení pevného data schůzky.
„Korejci zmiňovali, že se věci díky těm jednáním vyvíjejí příznivě a že tento rok vykročili pravou nohou," upozornil pro NK News další, tentokrát zahraniční zdroj, který do Severní Koreje pravidelně jezdí.
A co Trump a jádro?
Po dubnovém setkání na ose Pchjongjang-Soul by však měl následovat druhý takový summit: předpokládá se, že o měsíc později, tedy v květnu, se svět stane svědkem osobních rozhovorů mezi Kim Čong-unem a americkým prezidentem Donaldem Trumpem.
A přestože k tomuto jednání jsou severokorejská média zatím skoupá, také zprávy o něm už si našly své, pravda skromnější publikum. Už méně je však rozšířená informace o příslibech severokorejského režimu v otázce denuklearizace, tvrdí s odvoláním na své zdroje NK News.
Kimův tajuplný zelený vlak je neprůstřelný a pomalý. Uvnitř je plný luxusního jídla i pití
Číst článek
„Žádnou zmínku o denuklearizaci jsem nezaslechl,“ odpověděl serveru jeden z obyvatel Pchjongjangu na otázku, co si místní lidé o nadcházejících summitech povídají. „O té denuklearizační stránce věci vědí jenom ti, kdo mají přístup ke zprávám mezinárodních médií,“ doplňuje druhý zdroj.
A navíc: zatímco sbližování s Jižní Koreou budí na Severu spokojenost, ohledně Spojených států a jejich záměrů tu vládne problematičtější pohled, upozorňuje. „Hodně lidí si myslí, že právě díky jadernému arzenálu se KLDR podařilo udržet USA daleko. Jinak by z KLDR mohla být Libye, Irák a tak podobně.“
Americký prezident Donald Trump v pondělí novinářům v Bílém domě řekl, že očekává, že se se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem sejde v květnu nebo počátkem června. Vůdce KLDR Kim Čong-un na pondělní schůzce nejvyšších představitelů vládnoucí Strany práce vůbec poprvé na veřejnosti zmínil „dialog“ se Spojenými státy.