,Shawkan je volný.‘ Známý egyptský fotoreportér je po více než pěti letech na svobodě

Egyptský fotožurnalista Mahmúd Abú Zajd, známý také jako Shawkan, je na svobodě. V pondělí to oznámil na svém twitteru. Reportéra zadrželi v roce 2013 poté, co fotil protesty v Káhiře. Od té doby po jeho propuštění volali novináři i lidskoprávní organizace po celém světě.

Káhira Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polibek od matky. Shawkan ve vězení strávil více než 2000 dní

Polibek od matky. Shawkan ve vězení strávil více než 2000 dní | Foto: Mohamed Abd El Ghany | Zdroj: Reuters

,Shawkan je volný.‘ Na zprávu, která se objevila na twitterovém účtu egyptského fotoreportéra, čekala nejen jeho rodina, ale i mnoho příznivců a ochránců práv po celém světě. 

Shawkan byl propuštěn po více než pěti letech strávených ve vězení. Podle informací, které přinesl úřad Komisaře pro ochranu novinářů, ho policie nechala odejít na svobodu v pondělí ráno. Propuštěn byl pod podmínkou policejního dohledu – každý den se po dobu následujících pěti let musí před západem slunce hlásit na policejní stanici.

Shawkana, který se mimo jiné stal laureátem prestižní novinářské ceny UNESCO/Guillermo Cano Press Freedom Prize, zadržela policie v roce 2013 společně s dalšími dvěma fotografy. Muži chtěli dokumentovat protesty na káhirském náměstí Rabaa, které se změnily v krvavé střety mezi policií a přívrženci svrženého prezidenta Muhammada Mursího.

,Proti všem principům práva.‘ Egyptský fotograf je ve vězení i čtvrt roku po osvobozujícím rozsudku

Číst článek

Násilí v ulicích, později přezdívané jako Masakr na Rabaa, si vyžádalo stovky životů. 

Zatímco Američan Mike Giglio a Francouz Louis Jammes byli později propuštěni na svobodu, Egypťana převezli do vězení, kde bez odsouzení strávil následujících pět let.

„Jak vzdálený je nám smysl ‚svobody tisku‘, když jsem strávil už více než 600 dní ve vězení a stále netuším, kdy tahle noční můra skončí… Žiju v malé cele za krutých podmínek, které by nezvládla ani zvířata. Čelím falešným obviněním, která nejsou založena na pravdě. Pomozte mi!“ napsal fotograf v dopise pro německý server Deutsche Welle před třemi lety.

'Dělal jen svou práci.' UNESCO ocenilo vězněného egyptského fotografa. Na rozsudek čeká pět let

Číst článek

Nebe pro Shawkana

Sociální sítě mezitím zaplavily tisíce vzkazů požadující Shawkanovu svobodu. Lidé začali fotografa podporovat i prostřednictvím vlastních snímků.

S hashtagem #SkyforShawkan sdíleli fotografie oblohy, kterou si vězeň roky svobodně neprohlédl. Varování mezinárodních organizací ani množství vzkazů od lidí z celého světa ale egyptské soudnictví roky neobměkčily.

Dlouhé čekání

Naděje na Shawkanovo vysvobození svitla až letos v září, kdy se jeho případ konečně dostal před soud. Ten mu udělil pětiletý trest. Jelikož ale muž ve vězení už pět let strávil, měl být okamžitě propuštěn. Státní zástupce se ale rozhodl prodloužit fotografovu vazbu o dalších šest měsíců. Z vězení se tak měl dostat v polovině února 2019. Proces se nicméně znovu prodloužil – na svobodu se tak Shawkan dostal až nyní.

Regionální ředitelka Reportérů bez hranic Sophie Anmuthová už dříve označila Shawkanovu situaci za nepřijatelnou. „Ve vězení neměl strávit jediný den. Prodlužování jeho vazby na základě neférové administrativy je ještě víc nepochopitelné. Držet ho nyní za mřížemi je proti všem principům práva. Shawkan musí být konečně propuštěn,“ řekla k jeho případu loni na podzim.

dbr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme