Novinářům agentury Reuters hrozí v Barmě 14 let vězení. Získali tajné dokumenty o vraždách Rohingů
Soud v největším barmském městě Rangúnu v pondělí přijal obžalobu vznesenou vůči dvěma místním novinářům pracujícím pro agenturu Reuters. Žurnalistům, kteří psali o tématu pronásledovaného muslimského menšinového etnika Rohingů, hrozí za údajné nezákonné získání tajných státních dokumentů 14 let vězení. Evropská unie Barmu vyzvala, aby novináře přestala stíhat a propustila je okamžitě z vazby.
Soudce Ye Lwin po šesti měsících předběžných jednání rozhodl, že existuje dostatek důkazů, aby s novináři bylo zahájeno soudní řízení, napsala agentura Reuters.
Tichá bolest rohingských žen a dívek: v uprchlických táborech rodí děti násilníků, barmských vojáků
Číst článek
Osmadvacetiletý žurnalista Ťjo Sou U a dvaatřicetiletý Wa Lone byli zatčeni 12. prosince na předměstí Rangúnu krátce poté, co se sešli se dvěma policisty. Ti působili v barmském Arakanském státě, kde jsou bezpečnostní složky obviňovány z porušování lidských práv při jejich tažení proti Rohingům. Před násilnostmi uprchlo od loňského srpna z Barmy do sousedního Bangladéše více než 700 000 Rohingů.
Past na novináře
Barmská prokuratura v obžalobě uvádí, že novináři nelegálně získali od policistů „významné tajné vládní dokumenty vztahující se k Arakanskému státu a k bezpečnostním silám s cílem sdílet je se zahraničními médii a poškodit národní bezpečnost“. Novináři vinu odmítají.
V dubnu jeden z policistů překvapivě vypověděl, že šéf barmské policie rozkázal svým podřízeným, aby na novináře nastražili past, podstrčili jim kompromitující dokumenty a umožnili tak jejich zatčení.
Amnesty International: Rohingští povstalci v Barmě zmasakrovali až stovku hinduistů
Číst článek
„Evropská unie očekává, že oba novináři, kteří jsou stíháni pouze za uplatňování svobody slova a vykonávání své práce, budou zproštěni obžaloby a že budou s okamžitou platností propuštěni tak, aby se mohli znovu setkat se svými rodinami a vrátit se ke své životně důležité práci,“ uvedla v pondělí mluvčí šéfky unijní diplomacie Federiky Mogheriniové v prohlášení, z něhož citovala agentura Reuters.
Vypálili celé vesnice
Převážně buddhistická Barma neuznává Rohingy jako etnikum. Považuje je za nelegální přistěhovalce z Bangladéše, dlouhodobě je pronásleduje a upírá jim občanství a základní lidská práva.
Násilnosti v Arakanském státě začaly poté, co skupiny Rohingů zaútočily na policejní stanice. Armáda následně zahájila v oblasti operaci, během níž podle svědků vojáci zabíjeli civilisty a vypalovali celé rohingské vesnice.
Armáda tvrdí, že většina zabitých Rohingů byli teroristé. Podle vysokého komisaře OSN pro lidská práva Zajda Raada Husajna operace barmské armády proti Rohingům nese známky genocidy.