Podle gubernátora Luhanské oblasti je Severodoněck na pokraji humanitární krize

Gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj varoval před humanitární katastrofou v Severodoněcku, jehož se ruské síly zmocnily před dvěma týdny. Město je podle něj bez vody, elektřiny i bez fungující kanalizace, přičemž těla mrtvých se rozkládají v bytových domech, píše agentura AP.

Sledovali jsme online Severodoněck Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci v ukrajinském Severodoněcku

Vojáci v ukrajinském Severodoněcku | Foto: Oleksandr Ratushniak | Zdroj: Reuters

Rusové podle Hajdaje bezhlavě střílejí z děl ve snaze pojistit si zisky v Luhanské oblasti. Moskva tento týden oznámila, že má region plně pod kontrolou, ale gubernátor a další ukrajinští představitelé tvrdí, že ukrajinští vojáci malou část oblasti udrželi.

„Luhanská oblast nebyla zcela dobyta, i když Rusové nasadili veškerý svůj arsenál k dosažení takového cíle,“ řekl Hajdaj agentuře AP.

„Prudké boje pokračují v několika vesnicích na hranicích regionu. Rusové se při postupu spoléhají na tanky a dělostřelectvo a zanechávají za sebou spálenou zemi,“ pokračoval Hajdaj.

Severodoněck je zcela pod kontrolou ruské armády, potvrdil to tamní starosta

Číst článek

Podle něj ruské síly „útočí na každou budovu, o níž se domnívají, že by mohla být opevněným místem“. „Nezastaví se před skutečností, že tam zůstali civilisté, kteří umírají ve svých domech a dvorech. Střílejí dál,“ dodal Hajdaj.

Gubernátor na sociálních sítích napsal, že okupovaný Severodoněck je „na pokraji humanitární katastrofy“.

„Rusové zcela zničili veškerou kritickou infrastrukturu a nejsou schopni cokoli opravit,“ upozornil regionální politik. Minulý týden uvedl, že ve městě zůstalo osm tisíc lidí z předválečných sta tisíc obyvatel.

Tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov agentuře Reuters řekl, že Ukrajině pomáhají zpomalovat ruskou invazi západní dodávky zbraní, ale jejich objem je nedostatečný a vojáci potřebují čas na to, aby se s nimi naučili zacházet.

„Když dorazily, ruská vojenská mašinerie okamžitě pocítila jejich účinek,“ řekl Danilov. „To, co chtěli udělat za tři dny, jim nyní zabere dva nebo jeden a půl týdne,“ dodal tajemník.

ula, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme