„Před očima mám obraz toho, jak po výbuchu běžíme, a vidím, jak pohřbívají jednu ženu. Mariupol je teď městem duchů se spoustou mrtvých duší, jež tam chodí a neví, proč zemřely,“ říká Vira Lebedynska.
Ruský vůdce Vladimir Putin povolává do armády nejvíc branců za posledních čtrnáct let.„Je těžké se odvodům vyhnout. Lidi jsou odlovováni," popisuje pro Radiožurnál Petra Procházková z Deníku N.
Ukrajinští kriminalisté se nyní ve spolupráci s experty pokusí co nejdříve identifikovat padlé. V bojích s Ruskem dosud zemřelo 45 100 ukrajinských vojáků, uvedl prezident Volodymyr Zelenskyj.
„Pokud nad sebou dron třeba jen uslyšíte a neútočí na vás, pravděpodobně to ale znamená, že vás někdo zpozoroval a zaměří na vás palbu odněkud odjinud," přibližuje Jakub Drmola.
Tváří v tvář ruským okupantům na frontě, u jednacích stolů se spojenci nebo jen při cestě do obchodu. Válka doléhá na všechny Ukrajince, ať už v běžném životě, v armádě nebo u politických vyjednávání.
„Přišli jsme o spoustu lidí, již byli za svou vlast a rodiny připraveni položit život, na což nemáme právo zapomínat a už vůbec ne o konfliktu jednat jako o nějakém obchodu,“ říká Vladyslav Urubkov.
Podle analytiků, které oslovila BBC, by údaj vypočítaný z veřejných zdrojů mohl představovat 45 až 65 procent celkového počtu padlých na ruské straně s výjimkou milic samozvaných lidových republik.
„V Kazachstánu každého dezertéra přinejmenším jednou zatkli a stíhali, a to jednoduše proto, že úřady jsou v úzkém kontaktu s těmi ruskými. Někoho vypátrat je tam velmi snadné,“ říká Ivan Čuviljaev.
„Zdá se, že od poloviny ledna se severokorejští vojáci nasazení v ruské Kurské oblasti nezapojili do bojů,“ uvedla jihokorejská tajná služba NIS. Jedním z důvodů může být vysoký počet obětí.
Podle šéfa finské vojenské zpravodajské služby Pekky Turunena by se počet ruských vojáků v blízkosti Finska mohl oproti období před válkou na Ukrajině zdvojnásobit až ztrojnásobit zejména v Karélii.
Na vstup do armády ženy lákají třeba inzeráty či billboardy, jeden z nich umístěný v Petrohradu například ukazoval vojákyni vedle nápisu „Sláva ruským hrdinům“. Armáda je ale hledá i mezi vězeňkyněmi.
Pokud se Rusům podle šéfa vojenské správy Kupjansku Andrije Besedina podaří dostat do osady Dvorična a přesunout do ní vybavení, dostanou se do týlu ukrajinských jednotek v Kupjansku.
Úpravy dronů na Ukrajině probíhají v několika utajených továrnách, které začaly v loňském roce přibývat. Ti, kdo v nich pracují, se vyhnou náboru a službě na frontě. Musí ale projít prověrkou.
„V rámci výměny informací v reálném čase s tajnou službou spojenecké země bylo potvrzeno, že byl zajat zraněný severokorejský voják,“ cituje AFP z prohlášení jihokorejské rozvědky.
Rusko nyní podle západních analytiků spolu s Krymem, anektovaným ještě v roce 2014, a okupovanými částmi Doněcké a Luhanské oblasti na východě země, ovládá více než 110 000 kilometrů čtverečních.
„Potřebujeme šířit osvětu a o tématu mluvit na veřejnosti nejen na Ukrajině, ale i v mezinárodním měřítku. Lidé díky tomu mohou vědět, že s traumatem nezůstávají sami,“ podotýká Oleksandr Kleščenko.
„Tvrdí se, že důvodem byla situace u Siversku a také Anaškinova neochota hlásit nejvyššímu velení skutečný stav věcí,“ napsal na sociální síti válečný zpravodaj Jurij Kotenok.
Zatímco Západ sbírá důkazy ze satelitních snímků, Kreml i Severní Korea mlží. O výcviku a zapojení vojáků KLDR do bojů na straně Ruska se začalo mluvit v průběhu října.
Pokrovsk, o který se bojuje od letošního jara, je významným logistickým uzlem. Jeho vedení nedávno informovalo, že ve městě je poničených na 80 procent kritické infrastruktury.
Podle Zelenského je nezbytná „zásadní a rázná reakce světových vůdců“. Namístě je hmatatelný tlak a i potrestání Moskvy a Pchjongjangu namísto mhouření očí a zmatených komentářů.
Dezertéři pracují na projektu, který se jmenuje Sbohem zbraně, kde tito vojáci anonymně vypovídají a mluví o tom, jaká válka je a vyzývají další vojáky, aby opustili ruskou armádu.
Malé skupiny ruských vojáků postupují v Doněcké oblasti s podporou dronů, minometů i dělostřelectva. U Selydového se ukrajinským silám zatím daří obranné linie udržet, informovalo tamní velení.
Až dosud do války proti Ukrajině verbovali v Rusku pouze vězně, kteří zpočátku dostávali milost po půl roce válčení, později jim jen nepodmíněný trest změnili na podmíněný.