Sjezd čínské Komunistické strany zvolil do ústředního výboru nástupce prezidenta

Čínští komunisté podle očekávání zvolili do čela Ústředního výboru strany viceprezidenta Si Ťin-pchinga, o kterém se už dlouho mluví jako o následníkovi Chu Ťin-tchaa. Na post prezidenta by měl být Si jmenován příští rok v březnu. Jeho zástupcem a druhým nejdůležitějším mužem Číny bude Li Kche-čchiang. Volbou tak skončil 18. sjezd čínské Komunistické strany.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sjezd čínských komunistů v Pekingu

Sjezd čínských komunistů v Pekingu | Zdroj: Reuters

Zítra na svém prvním zasedání Ústřední výbor jmenuje nejužší vedení strany, 24členné politbyro a jeho stálý výbor. Nejdůležitější orgán země bude mít poprvé v historii namísto devíti členů jen sedm. Podle pozorovatelů to svědčí o dlouhodobé krizi v nejvyšších patrech komunistické strany, která dosud nebyla vyřešena.

Průběh voleb v Číně je pro většinu lidí tajemství. Neexistuje k nim žádný zákon a pravidla, volí se tajně a strana samotné volby nikdy nekomentuje. Někdy prý ani sami členové netuší, jakým způsobem bylo nové vedení zvoleno. Je to tak prý proto, aby nebyli odhalení spojenci nového lídra a vztahy mezi nejvyššími funkcionáři zůstaly utajené.

Čerstvý vůdce komunistické strany a budoucí prezident je stejně tajemný jako jeho předchůdci. Informace na internetu jsou cenzurovány a do medií strana pouští jen to, co uzná za vhodné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Asijská zpravodajka ČRo Kateřina Procházková přiblížila nového prvního muže Číny

Se západními médii promluvil viceprezident Si Ťin-pching poprvé letos v únoru, během své návštěvy Spojených států. Do té doby se na veřejnosti objevoval minimálně a s novináři obvykle nehovořil.

Daleko od hlavního města Číny tak poprvé prozradil něco o svém mladí, studiu v zahraničí a přátelích. A svět se divil. Budoucí vůdce jedné z nejmocnějších zemí světa si už od mládí musel vše vybojovat.

Si Ťin-pching se sice narodil ve významné čínské rodině, jeho otec byl vicepremiér Si Čung-sün a pracoval pro Mao Ce-tunga, později se ale komunistickému vůdci znelíbil a byl uvězněn.

Mladý Si Ťin-pching byl proto v 15 letech poslán na převýchovu na venkov. V chudobě a nevzdělanosti se najednou z takzvaného princátka stal rolník. Těžký život v malé vesnici v provincii Šan-si ale údajně zvládal a projevil se jako dobrý pracovník a soudruh.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahraniční zpravodajka Kateřina Procházková přiblížila změny ve vedení Číny také na Rádiu Česko

Poté, co byl jeho otec rehabilitován, začala Si Ťin-pchingova strmá kariéra. Vystudoval vysokou školu v Pekingu a pracoval jako politik na různých pozicích po celé Číně.

Před 25 lety si vzal známou operní zpěvačku Pcheng Li-jüan. Jako příkladní komunisté spolu mají pouze dceru, která pod falešným jménem studuje na Harvardu.

O finančním zajištění Si Ťin-pchinga se moc neví. Letos o něm agentura Bloomberg napsala, že disponuje majetkem ve výši jedné miliardy amerických dolarů. Strana informaci okamžitě popřela a na několik dní nechala v Číně zablokovat internetové stránky agentury.

Kateřina Procházková, krw, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme