Slovenská koalice obstála v testu důvěry. Ministr práce dál zůstává ve funkci

Slovenská vládní koalice po vypovězení koaliční smlouvy Slovenskou národní stranou prochází krizí. Ve čtvrtek ale obstála v testu soudržnosti. Opozici se ve sněmovně ani napodruhé nepodařilo prosadit návrh na vyslovení nedůvěry ministrovi práce a sociálních věcí Jánu Richterovi.

Bratislava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský premiér Robert Fico (Směr-SD)

Slovenský premiér Robert Fico (Směr-SD) | Foto: Václav Šálek | Zdroj: ČTK

Slovenské opoziční strany nemají v parlamentu většinu potřebnou pro vyslovení nedůvěry členům kabinetu. Pokusily se proto využít výhrad koaliční Slovenské národní strany (SNS), která ministra práce a sociálních věcí Jána Richtera opakovaně kritizovala.

Současná koalice nemá alternativu, prohlásil Danko. Vládní krizi chce vyřešit

Číst článek

Premiér a šéf strany nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Robert Fico se během dne nechal slyšet, že hlasování o Richterovi bude i hlasováním o pádu vlády. SNS téměř v závěru asi pět hodin trvající mimořádné schůze sněmovny oznámila, že se její poslanci při hlasování k opozici nepřipojí.

Představitelé SNS řekli, že strana tentokrát ještě musí dát šanci koalici a že se nehodlá zapojovat do politických soubojů opozice se Směrem-SD.

Odvolání ministra tak nakonec ze 139 přítomných podpořilo 61 poslanců. Proti bylo 65 zákonodárců, 13 se jich zdrželo. Ke schválení návrhu na vyslovení nedůvěry bylo v celkem 150členné sněmovně třeba nejméně 76 zákonodárců.

SNS začala otevřeně kritizovat Richtera poté, co ministr školství Peter Plavčan, nominovaný SNS, v srpnu po podezřeních z netransparentního rozdělování evropských dotací oznámil rezignaci. Odchod Plavčana předtím požadoval premiér Fico. Richter je také generálním manažerem Směru-SD.

Richterova kauza Čistý den

Richter již letos na jaře přečkal pokus opozice o odvolání ve sněmovně. Stejně jako tehdy i tentokrát opoziční strany zdůvodnily svůj návrh tím, že ministr navzdory doporučení příslušné komise původně odmítl odebrat povolení výchovnému zařízení, které čelilo podezření ze sexuálního zneužívání nezletilých dívek.

V polovině srpna ministerstvo sociálních věcí názor změnilo a oznámilo, že instituce Čistý den o akreditaci přijde. Bývalého pracovníka zařízení policie mezitím obvinila ze sexuálního deliktu a generální prokuratura kritizovala ministerstvo za postup v celém případu.

„Ministr Richter je politicky odpovědný za skutečnost, že v našem státě jsou závažným způsobem opakovaně a systematicky ohrožována práva nezletilých dětí, jejich život a zdraví," zdůvodnila návrh na Richterovo odvolání šéfka poslaneckého klubu nejsilnější opoziční strany Svoboda a solidarita Natália Blahová.

Právě ona loni na podzim prostřednictvím blogu odstartovala aféru kolem možného zneužívání dívek ve zmiňovaném výchovném zařízení na jihu Slovenska.

Mimořádná schůze je účelová, řekl Fico

Fico se před poslanci Richtera zastal a označil ho za nejúspěšnějšího ministra. Řekl také, že mimořádnou schůzi sněmovny považuje za účelovou a za pokus zneužít institutu vyslovení nedůvěry k politickým cílům.

Na zasedání poslaneckého klubu SNS podle jednoho z poslanců Fico oznámil, že hlasování o opozičním návrhu bude zároveň hlasováním o pádu vlády. Místopředseda Směru-SD Marek Maďarič již dříve uvedl, že podpora opozičního návrhu na odvolání ministra ze strany vládní strany by znamenala konec koalice.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme