Srbský prezident Boris Tadić přijíždí na první oficiální návštěvu Bosny

Srbský prezident Boris Tadić přijíždí do Sarajeva urovnávat vztahy. Je to jeho první oficiální státní návštěva v této zemi. Tadić se v Sarajevu narodil a jede tedy vlastně domů. Bude jednat o vztazích, které silně poznamenala válka v bývalé Jugoslávii.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Srbský prezident Boris Tadič oznamuje zatčení válečného zločince Ratka Mladiče

Srbský prezident Boris Tadič oznamuje zatčení válečného zločince Ratka Mladiče | Zdroj: Reuters

Do rodné Bosny přijel Boris Tadić coby srbský prezident už několikrát. Většinou na návštěvu bosenských Srbů. Podle Daitonské dohody má Bělehrad právo na zvláštní vztahy se Srby v Bosně. Tamní muslimští politici si to ale vykládají jako podporu srbského separatizmu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tadić v Bosně.mp3

Tadić přijíždí k sousedům nedlouho poté, co Srbsko dopadlo generála Ratka Mladiče a vydalo ho tribunálu OSN v Haagu. To by mohlo trochu pročistit dusnou atmosféru vztahu mezi Sarajevem a Bělehradem. Obě země by totiž měly koordinovat svůj další postup vůči Evropské unii.

Bosna ale ani 9 měsíců po volbách nemá ještě nové vedení.

Bosna je státem tří konstitutivních národů - Srbů, Chorvatů a muslimů a právě ti se na Srbsko a jeho politiky stále dívají s velkou nedůvěrou. Boris Tadić podporuje prezidenta bosenských Srbů Milorada Dodika, kterého mnozí Muslimové považují za separatistu.

„Já se domnívám, že úplně tu nedůvěru v této chvíli překonat nemůže. On má samozřejmě vliv v té části Bosny, která je srbská, která se nazývá Republika srbská. Nicméně oficiální politika Bělehradu spočívá v tom, že Boris Tadić i jeho vláda podporují jednotu Bosny a Hercegoviny, takže on se může snažit Milorada Dodika umírňovat, ale nevím, do jaké míry to bude stoprocentní,“ říká Alexander Tolčinský z Českého rozhlasu 6.

Srbský prezident cestou navštívil také Černou Horu. Bělehrad tak chce znovu hrát hlavní roli v regionu západního Balkánu.

„Já si myslím, že už hlavní roli v podstatě hraje, protože z těch postjugoslávských zemí, které vznikly rozpadem Jugoslávie je Srbsko zemí největší. Je vlivnou zemí a navíc ztrátou Kosova drží v Evropské unii nad prezidentem Tadićem a jeho garniturou ochrannou ruku,“ dodává Tolčinský.

Martin Dorazín, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme