Srbský prezident Boris Tadić přijíždí na první oficiální návštěvu Bosny
Srbský prezident Boris Tadić přijíždí do Sarajeva urovnávat vztahy. Je to jeho první oficiální státní návštěva v této zemi. Tadić se v Sarajevu narodil a jede tedy vlastně domů. Bude jednat o vztazích, které silně poznamenala válka v bývalé Jugoslávii.
Do rodné Bosny přijel Boris Tadić coby srbský prezident už několikrát. Většinou na návštěvu bosenských Srbů. Podle Daitonské dohody má Bělehrad právo na zvláštní vztahy se Srby v Bosně. Tamní muslimští politici si to ale vykládají jako podporu srbského separatizmu.
Tadić přijíždí k sousedům nedlouho poté, co Srbsko dopadlo generála Ratka Mladiče a vydalo ho tribunálu OSN v Haagu. To by mohlo trochu pročistit dusnou atmosféru vztahu mezi Sarajevem a Bělehradem. Obě země by totiž měly koordinovat svůj další postup vůči Evropské unii.
Bosna ale ani 9 měsíců po volbách nemá ještě nové vedení.
Bosna je státem tří konstitutivních národů - Srbů, Chorvatů a muslimů a právě ti se na Srbsko a jeho politiky stále dívají s velkou nedůvěrou. Boris Tadić podporuje prezidenta bosenských Srbů Milorada Dodika, kterého mnozí Muslimové považují za separatistu.
„Já se domnívám, že úplně tu nedůvěru v této chvíli překonat nemůže. On má samozřejmě vliv v té části Bosny, která je srbská, která se nazývá Republika srbská. Nicméně oficiální politika Bělehradu spočívá v tom, že Boris Tadić i jeho vláda podporují jednotu Bosny a Hercegoviny, takže on se může snažit Milorada Dodika umírňovat, ale nevím, do jaké míry to bude stoprocentní,“ říká Alexander Tolčinský z Českého rozhlasu 6.
Srbský prezident cestou navštívil také Černou Horu. Bělehrad tak chce znovu hrát hlavní roli v regionu západního Balkánu.
„Já si myslím, že už hlavní roli v podstatě hraje, protože z těch postjugoslávských zemí, které vznikly rozpadem Jugoslávie je Srbsko zemí největší. Je vlivnou zemí a navíc ztrátou Kosova drží v Evropské unii nad prezidentem Tadićem a jeho garniturou ochrannou ruku,“ dodává Tolčinský.