Střelec před útokem na Trumpa hledal různé cíle, uvedla FBI. Vyšetřovatelům je jeho motiv stále nejasný
Mladík, který v červenci střílel na amerického exprezidenta Donalda Trumpa, se delší dobu chystal k útoku na významné shromáždění, než si nakonec jako terč vybral Trumpův předvolební mítink v Pensylvánii. Akci bral jako vhodnou příležitost, přičemž předtím na internetu vyhledával informace také o vystoupeních prezidenta Joea Bidena. Podle agentur Reuters a AP to ve středu sdělil americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI).
Vyšetřovatelé ani po měsíci a půl neidentifikovali motiv atentátu na republikánského kandidáta, který otřásl Spojenými státy čtyři měsíce před prezidentskými volbami. FBI přitom v kauze vyslechl skoro 1000 lidí.
Trump opět čelí obžalobě z pokusu zvrátit výsledky voleb. Tentokrát zohledňuje prezidentskou imunitu
Číst článek
„Máme jasnou představu o rozpoložení (pachatele), nejsme však v tuto chvíli připraveni učinit jakákoli definitivní prohlášení ohledně motivu,“ řekl agent Kevin Rojek, který má případ na starosti.
Na Trumpa 13. července ve městě Butler střílel 20letý Thomas Matthew Crooks z nedalekého předměstí Pittsburghu, po několika výstřelech jej na místě zabili ostřelovači.
Crooks po sobě nezanechal žádný vzkaz, v němž by svůj čin vysvětloval, a podle všeho nedával najevo silné politické názory či nenávist vůči exprezidentovi.
„Řekl bych, že nevidíme žádnou definitivní ideologii spojenou s naším subjektem,“ řekl médiím Rojek. FBI rovněž zdůraznil, že nic nenasvědčuje tomu, že by Crooks měl jakékoli spolupachatele nebo že by jednal na pokyny zahraničních aktérů.
Podle FBI před atentátem vynakládal „setrvalé, podrobné úsilí“ ve snaze naplánovat útok na významné shromáždění. Zaměřoval se při tom na různé akce a cíle včetně vystoupení Trumpa a jeho tehdejšího volebního soupeře Bidena. Také si vyhledával informace o předvolebních sjezdech republikánů a demokratů.
Ekonomika není silnou stránkou Harrisové, působí ale kompetentněji než Trump, srovnává Švejnar
Číst článek
Podle Rojeka mítink v Pensylvánii pachatel vnímal jako vhodnou příležitost, spíše než jako završení jasně daného plánu. Na akci v Butleru byl „hyperzaměřený“ po jejím oznámení na začátku července, ovšem předtím „se díval na celou řadu akcí a cílů.“
Crooks na Trumpa střílel ze střechy budovy hned vedle dějiště mítinku, přičemž byl od exprezidenta vzdálen méně než 150 metrů. Podle nejnovějšího vyjádření vyšetřovatelů byl na střeše asi šest minut, než začal střílet.
Jedna kulka Trumpa zasáhla do ucha, bývalý prezident ovšem vyvázl jen s lehkým zraněním. Střelba zabila jednoho z diváků a další dva vážně zranila.
Kritika FBI a demokratů
Incident spustil vlnu kritiky vůči Tajné službě, která dohlíží na bezpečnost nejvýše postavených amerických činitelů a také bývalých prezidentů.
Harrisová se snaží vykreslit jako neelitní Američanka. Trump má důvod být nervózní, tvrdí amerikanistka
Číst článek
Orgán čelil mimo jiné otázce, jak mohl přenechat lokální policii dohled nad budovou s výhledem na Trumpovo pódium.
Někdejší šéfka Tajné služby Kimberly Cheatleová později přiznala pochybení a odstoupila.
Mnozí představitelé Republikánské strany zároveň vinu za útok svalovali na demokraty a bez důkazů tvrdili, že byl důsledkem jejich ostré rétoriky namířené na Trumpa.
Těsně před středečním prohlášením FBI se k věci vrátil samotný exprezident, který díl zodpovědnosti připsal Bidenovi a viceprezidentce Kamale Harrisové. V rozhovoru tvrdil, že Bílý dům mu odmítl poskytnout dostatečné prostředky na zajištění ochrany, informoval deník The New York Times.
„Myslím, že do jisté míry je to vina Bidena a vina Harrisové. A já jsem oponent. Podívejte, používali vládu proti mně,“ řekl.