Světové mocnosti budou v Ženevě hledat východisko pro Libyi
Společný postoj ke krizi v Libyi budou dnes hledat ministři zahraniční světových mocností. Do Ženevy míří i šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg. Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová se hodlá zasadit za další sankce proti kolabujícímu Kaddáfího režimu.
Jedním z návrhů je i možnost vyhlášení bezletové zónu nad Libyí. Tuto variantu například prosazuje australský premiér Kevin Rudd. Nejnovější postih vůči Kaddáfího režimu navrhl německý ministr zahraničí Guido Westerwelle, který přišel s tím, že na dobu 60 dnů by se mělo uplatnit moratorium na všechny převody finančních prostředků do Libye.
Schůzky se zúčastní také šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov a ministři zahraničí Británie, Francie a dalších zemí EU. Rusko v předvečer jednání odsoudilo Libyi za použití vojenské síly proti civilistům. Ruský ministr zahraničí označil v telefonátu se svým libyjským protějškem nasazení armády proti civilistům za nepřijatelné.
Sergej Lavrov vyzval podle ministerstva zahraničí libyjské představitele, aby respektovali lidská práva a zajistili bezpečnost jak pro vlastní obyvatele, tak i pro cizince pobývající v zemi.
Ze strany ruské diplomacie jde zatím o nejostřeji formulovaný apel. Moskva dosud v porovnání se Západem zastávala rezervovanější postoj. Rusko v posledních letech uzavřelo s Libyí řadu obchodních kontraktů, mimo jiné v oblasti energetiky a stavebnictví.
Úřady se z Libye snaží evakuovat stovky svých občanů, kteří pracují na projektech plynárenského gigantu Gazprom a Ruských železnic.